S4 Koncept ošetřovatelství prevence a léčby dekubitů v Městské nemocnici Ostrava
Autoři:
J. Maršálková; P. Výtisková
Působiště autorů:
Centrum hyperbarické medicíny, Chirurgické oddělení, Městská nemocnice Ostrava
Vyšlo v časopise:
Hojení ran 7, č. Supplementum 1: 42-43, 2013
Kategorie:
Abstrakta
V roce 1998 bylo v Městské nemocnici Ostrava přijato metodické opatření „Koncepce ošetřovatelství“, které se stalo rozhodujícím momentem tohoto oboru. Metodika definovala cíle a charakteristiku oboru, organizaci, sledování a hodnocení kvality ošetřovatelské péče.
Měřitelnou úroveň kvality ošetřovatelské péče určují ošetřovatelské standardy, které byly následně vypracovány do procesuálních postupů. Pouhé zpracování standardů však není zárukou, že bude plněna kvalitní ošetřovatelská péče. Proto jsme následně zpracovali program sledování plnění kvality ošetřovatelské péče. Byly zpracovány vyhodnotitelné ukazatele kvality ošetřovatelské péče. Měřitelná kritéria porovnávají poskytovanou ošetřovatelskou péči s určitým standardem. Výsledkem je poznání, jak dalece bylo požadované normy dosaženo.
K současným trendům ukazatelů kvality ošetřovatelské péče patří sledování výskytu dekubitů jako jeden z nejdůležitějších indikátorů. Zde jsme sledovali efektivitu poskytované ošetřovatelské péče. Porovnávali jsme počty pacientů přijatých s dekubity a nemocnými, u kterých došlo k vytvoření defektu během hospitalizace. Soubor tvořili pacienti, u kterých se dekubitus vyskytoval během hospitalizace v Městské nemocnici Ostrava. Za sledované období roku 2004 jejich počet činil 292, v roce 2011 byl zaznamenán u 473 pacientů a v roce 2012 evidován u 493 osob. Tento sběr údajů jsme prováděli z údajů sledování indikátoru kvality ošetřovatelské péče Prevence a léčba dekubitů v MNO.
Problematika chronických ran je v současnosti velmi aktuální, protože se objevují nové poznatky o hojení ran. Do praxe jsou zaváděny nejnovější poznatky a efektivní technologické postupy. Základem úspěchu při zlepšování kvality ošetřovatelské péče o pacienty s nehojícími se ranami je průběžné vzdělávání všech profesí a podstatnou úlohu zde zastupuje sestra specialistka.
Závěrem můžeme konstatovat, že během sledovaného období se nám podařilo snížit počet vzniklých dekubitů v Městské nemocnici Ostrava. Na základě našeho výzkumného šetření jsme zaznamenali za uplynulé období zvýšení efektivity poskytované péče o dekubity. Při rekapitulaci období změn v úseku ošetřovatelství v Městské nemocnici Ostrava od roku 1998 nelze opomenout fakt, že role sestry se změnila. Důležité je, že se nám podařilo zavést koncepci ošetřovatelství do každodenní praxe. Aktivity by se nepodařilo uskutečnit bez dobrého kolektivu spolupracovníků, jejich ochoty přijímat a uvádět do praxe nové technologie. To vše vede k posunutí nelékařských zdravotnických pracovníků a obor ošetřovatelství do vyšší role. Výsledky prezentace poukazují na smysluplnost monitorování indikátoru prevence a léčby dekubitů.
Zdroje
Pejznochová, I. Lokální ošetřování ran a defektů na kůži. Praha: Grada Publishing, 2010.
Plevová, I. et al. Management v ošetřovatelství. Praha: Grada Publishing, 2012.
Stryja, J. et al. Repetorium hojení ran 2. Semily: GEUM, 2011.
Šeflová, L. Postupy v prevenci a léčbě dekubitů. In: Léčba ran a péče o pokožku. Olomouc: Solen, 2010.
Škrla, P., Škrlová, M. Kreativní ošetřovatelský management. Praha: Advent-Orion, 2003.
Štítky
Chirurgie všeobecná Sestra Domácí péčeČlánek vyšel v časopise
Hojení ran
2013 Číslo Supplementum 1
- Jak velkou porci jíst a zhubnout? Pomůckou může být talíř i ruka
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Zásady péče o pacienta v pronační poloze
- PŘÍBĚH: Bylo mi 27
- Obkladové roztoky v léčbě ran
Nejčtenější v tomto čísle
- K 35: Možnosti léčby vlhké gangrény prstů nohy při syndromu diabetické nohy
- K 16: Možnosti lokálního ošetření fasciotomie
- K 30: ReCell Spray–On Skin
- K 10: Doporučený postup v péči o nehojící se ránu – utopie anebo realita budoucnosti?