K 16: Možnosti lokálního ošetření fasciotomie
Autoři:
D. Klimková; J. Stryja
Působiště autorů:
Komplexní kardiovaskulární centrum, Nemocnice Podlesí a. s., Třinec
Vyšlo v časopise:
Hojení ran 7, č. Supplementum 1: 16-17, 2013
Kategorie:
Abstrakta
Lokální ošetření fasciotomií má svá specifika. Jedná se o akutní rány většího rozsahu v ischemickém terénu, kde mohou dobíhat projevy přecházející ischemie tkání. Cirkulaci zhoršuje také přítomný otok. Jedná se o rány se střední až silnou sekrecí, které jsou primárně sterilní, záhy však dochází k jejich mikrobiálnímu osídlení. V případě alterovaných cirkulačních poměrů hrozí vznik ranné infekce, která může mít v ischemickém terénu fatální průběh.
Ošetření fasciotomií v I. fázi spočívá v jejich sterilním krytí a průběžné kontrole lokálního nálezu tak, aby bylo možné včas odhalit a léčit ischemii tkání na spodině rány a případné nekrózy kůže, podkoží a svalů. V I. fázi se také snažíme zvládnout otok (farmakologicky – venotonika, rheologika, enzymoterapie, případně přiložením kompresivní bandáže krátkotažným elastickým obinadlem, vždy podle individuální tolerance pacientem). K ošetření fasciotomií s úspěchem používáme systémy kontrolovaného podtlaku (Renasys, Vista, V.A.C., Vivano). Jako alternativu můžeme použít neadherentní mřížky, atraumatická krytí s měkkým silikonem, případně antiseptické neadherentní mřížky. V případě, že spodina rány zůstává bez projevů infekce a je vitální, aplikujeme na fasciotomie bioaktivní krytí Xe-Derma, které je vyrobeno z acelulární prasečí dermis. Vzhledem k časté vyšší ranné sekreci Xe-Dermu před aplikací na ránu standardně perforujeme na několika místech pomocí skalpelu nebo nůžek. Bioaktivní krytí zůstává na ráně minimálně po dobu jednoho týdne, případně déle (podmínkou je nekomplikovaný průběh hojení).
Fasciotomie komplikované nekrózou měkkých tkání je nutné průběžně kontrolovat a provádět débridement rány (preferujeme ostrý a chirurgický, případně hydrochirurgický débridement).
Závěrečná fáze hojení fasciotomie představuje podporu epitelizace. K uzávěru rány může dojít spontánní epitelizací z okrajů. Tento proces podporují krytí vlhké terapie včetně materiálu Xe-Derma. Rozsáhlé kožní defekty uzavíráme pomocí autologního meshovaného tenkého dermoepidermálního štěpu, odebraného pacientovi z nepoškozených oblastí kožního krytu.
Štítky
Chirurgie všeobecná Sestra Domácí péčeČlánek vyšel v časopise
Hojení ran
2013 Číslo Supplementum 1
- Jak velkou porci jíst a zhubnout? Pomůckou může být talíř i ruka
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Zásady péče o pacienta v pronační poloze
- PŘÍBĚH: Bylo mi 27
- Obkladové roztoky v léčbě ran
Nejčtenější v tomto čísle
- K 35: Možnosti léčby vlhké gangrény prstů nohy při syndromu diabetické nohy
- K 16: Možnosti lokálního ošetření fasciotomie
- K 30: ReCell Spray–On Skin
- K 10: Doporučený postup v péči o nehojící se ránu – utopie anebo realita budoucnosti?