K 31: Analýza dotazů na internetovou poradnu k vlhkému hojení
Autoři:
M. Koutná 1; Z. Kučera 2
Působiště autorů:
1. LF UK a VFN, Praha
1; Česká společnost podpory zdraví, Praha
2
Vyšlo v časopise:
Hojení ran 7, č. Supplementum 1: 26-27, 2013
Kategorie:
Abstrakta
Internetová poradna k vlhkému hojení vznikla v rámci projektu Hojení 21, který od roku 2005 realizuje Česká společnost podpory zdraví. Na internetových stránkách projektu www.hojeni21.cz jsou zveřejněny základní informace týkající se různých typů ran a rovněž o prostředcích vlhkého hojení, vhodných k jejich léčbě. Přímý kontakt s pacienty a jejich rodinami jsme se pokoušeli navázat jednak prostřednictvím diskusního fóra na našich stránkách, jednak pomocí tzv. bílé telefonní linky. Nakonec jsme se rozhodli pro formu internetové poradny, na kterou se mohou pacienti a jejich rodinní příslušníci obracet se svými konkrétními problémy. Ty jsou předávány k zodpovězení odborníkům, lékařkám se specializací chirurgie a diabetologie a vysokoškolsky vzdělané sestře.
Stránky www.hojeni21.cz figurují na prvých místech při zadání klíčových slov bércové vředy, diabetická noha, proleženiny apod. ve vyhledávačích Google i Seznam. Měsíčně navštěvuje tyto stránky v průměru 3 000 unikátních návštěvníků, stránky poradny pak průměrně 2 000 návštěvníků. Dosud se na poradnu obrátilo celkem 409 pacientů, se zveřejněním svého dotazu i odpovědi souhlasilo 268 z nich. Tento nepoměr mezi počtem návštěvníků a tazatelů si vysvětlujeme faktem, že množina dotazů je v podstatě konečná, a většina návštěvníků nalezne na své problémy řešení v již zveřejněných dotazech a odpovědích kvalifikovaných zdravotníků.
V prezentaci bude podána typologie dotazů a rovněž typologie odpovědí s kvantifikací jednotlivých typů. Na závěr bude diskutována perspektiva dalšího rozvoje poradny a možného využití zkušeností s jejím provozem v praxi.
Štítky
Chirurgie všeobecná Sestra Domácí péčeČlánek vyšel v časopise
Hojení ran
2013 Číslo Supplementum 1
- Jak velkou porci jíst a zhubnout? Pomůckou může být talíř i ruka
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Zásady péče o pacienta v pronační poloze
- PŘÍBĚH: Bylo mi 27
- Obkladové roztoky v léčbě ran
Nejčtenější v tomto čísle
- K 35: Možnosti léčby vlhké gangrény prstů nohy při syndromu diabetické nohy
- K 16: Možnosti lokálního ošetření fasciotomie
- K 30: ReCell Spray–On Skin
- K 10: Doporučený postup v péči o nehojící se ránu – utopie anebo realita budoucnosti?