Akutní infekce HIV bývá často provázena neurologickými příznaky
Virus HIV je podle autorů studie nedávno publikované v časopisu Neurology zodpovědný za neurologické symptomy, které se objevují až u poloviny nedávno nakažených jedinců. Ve většině případů však není nález závažný a příznaky odeznívají brzy po zahájení antiretrovirové terapie.
Tým složený z vědců z Kalifornské univerzity v San Francisku a Yaleovy univerzity zkoumal 139 jedinců, kteří byli v nedávné době infikováni virem lidské imunodeficience (HIV). Doba od nákazy do zařazení do studie se pohybovala mezi 3 a 56 dny s průměrem 19 dní. Jednalo se o akutní fázi infekce HIV, tedy o období před vytvořením běžně detekovaných protilátek.
Zjištění
U 53 % účastníků byl v prvních 12 týdnech od stanovení diagnózy pozorován patologický neurologický nález ve smyslu jednoho či více neurologických příznaků. Ve většině případů (96 %) byla závažnost nálezu hodnocena jako mírná, u jednoho pacienta však došlo k rozvoji Guillainova–Barrého syndromu. Nejčastěji byly pozorovány motorické příznaky, kognitivní deficit a neuropatie. Téměř polovina neurologických příznaků se vyskytla v době stanovení diagnózy a 90 % z nich odeznělo během prvního měsíce antiretrovirové terapie. Pouze 9 % symptomů přetrvávalo ještě po 24 týdnech léčby.
Analýzou séra bylo dále zjištěno, že jedinci, u nichž se neurologické příznaky v akutní fázi infekce HIV vyskytují, mají v porovnání s ostatními nakaženými vyšší hodnoty RNA viru přítomné v plazmě.
Závěr
Provedená studie odhalila skutečnost, že HIV ovlivňuje nervový systém nakaženého již několik málo dní po jeho vstupu do organismu. Vzhledem k tomu, že většina vzniklých neurologických příznaků je odstranitelná antiretrovirovou terapií, je více než vhodné její včasné zahájení.
(veri)
Zdroj: Hellmuth J., Fletcher J. L. K., Valcour V. et al. Neurologic signs and symptoms frequently manifest in acute HIV infection. Neurology 2016 June 10, doi: 10.1212/WNL.0000000000002837 [Epub ahead of print].
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
26. 11.
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Jak se noční sova může přenastavit na ranní ptáče?
- Úskalí výpočtů dávkování léků – převody jednotek i stanovení rychlosti infuze
- Zásady správného měření dechové frekvence
- Jak nám pocit vděčnosti pomáhá snáze se rozloučit se životem
- 10 tipů jak zvládat noční směny