Zásady správného měření dechové frekvence
Dýchání coby jedna ze základních životních funkcí je důležitým ukazatelem zdravotního stavu pacienta. Změny v dechové frekvenci mohou být známkou zhoršení stavu či projevem onemocnění, proto má měření dechové frekvence své místo v komplexním hodnocení pacienta. Jak správně postupovat při měření dechové frekvence a co všechno může naměřené hodnoty ovlivnit?
Jednoduchý indikátor změny zdravotního stavu
Pro normální, klidové dýchání (eupnoe) je u dospělých osob obvyklá frekvence 12–20 dechů za minutu. Tyto hodnoty se mohou měnit v reakci na fyziologické potřeby organismu, krátkodobě je možné dechovou frekvenci ovlivnit také vědomě. Zvýšení či snížení dechové frekvence již o 3–5 nádechů za minutu může značit změnu zdravotního stavu pacienta.
- Zrychlené dýchání (tachypnoe) je podle kritérií britské Královské lékařské společnosti definováno jako ≥ 20 dechů za minutu.
- Zpomalené dýchání (bradypnoe) znamená < 12 dechů za minutu.
Zásady měření dechové frekvence
Při měření dechové frekvence by měl být pacient v pohodlné pozici a neměla by mu být zima. Nízká okolní teplota stejně jako nevhodná poloha mohou ovlivnit naměřené hodnoty.
Správné počítání nádechů může být znemožněno příliš velkým množství vrstev oblečení nebo přikrývek – při měření je potřeba sledovat pacientův hrudník. Díky tomu je možné sledovat také hloubku a rytmus dýchání, případné abnormality nebo asymetrie pohybu hrudníku.
Měření by mělo trvat celou minutu a v některých situacích je vhodné zároveň s dechem měřit puls či saturaci. Pacientova pozornost se tak neupíná pouze na sledování dechu a minimalizuje se tím vědomé ovlivnění dýchání ze strany pacienta. Při měření je nutné zohlednit aktuální medikaci, neboť některé léky mohou mít vliv na dechovou frekvenci.
- Příčinou tachypnoe mohou být bolestivé stavy, horečka, pneumonie, diabetická ketoacidóza, neuromuskulární onemocnění, ale také úzkost či stres.
- Bradypnoe může souviset s útlumem dechového centra, který má mnoho různých příčin, s předávkováním opioidy nebo syndromem spánkové apnoe. Může se objevit také u pacientů v diabetickém komatu.
Kdy měřit dech?
Mezi hlavní indikace měření dechové frekvence patří:
- Pooperační monitorování pacienta.
- Sledování komplikací souvisejících s krevní transfúzí či intravenózním podáváním tekutin.
- Hodnocení zdravotního stavu při léčbě opioidy, které tlumí činnost dechového centra.
- Monitorování průběhu chronických plicních onemocnění.
K měření dechové frekvence je vhodné přistoupit také tehdy, má-li sestra jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu pacienta a jeho případném zhoršení nebo pokud pozoruje známky hypoxie.
(pak)
Zdroj: Wheatley I. Respiratory rate 3: how to take an accurate measurement. Nursing Times 2018 Jun 25; 114 (7), 21–22. Dostupné na: www.nursingtimes.net/clinical-archive/respiratory/respiratory-rate-3-how-to-take-an-accurate-measurement/7025005.article
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Úskalí výpočtů dávkování léků – převody jednotek i stanovení rychlosti infuze
- Zásady správného měření dechové frekvence
- Pomůže v budoucnu s triáží na pohotovostech umělá inteligence?
- Jídelníček stomika je zásadní: Co vše mu můžeme poradit?
- 10 tipů jak zvládat noční směny