10 tipů jak zvládat noční směny
Lidský organismus je přirozeně „naprogramován“ na spánek v noci a aktivitu ve dne. Noční směny proto mohou být pro sestry a další zdravotnické pracovníky náročné. Existují však různé tipy jak si práci v noci usnadnit a lépe si navyknout na nestandardní pracovní režim.
- Některým zdravotníkům, kteří pracují ve směnném provozu, pomáhá krátký půlhodinový spánek před odchodem z domova na noční směnu. Pokud máte možnost vyzkoušet tento režim, pokuste se vypozorovat, jak „dlouhý“ odpočinek vám vyhovuje.
- Během noční směny je lepší volit k jídlu několik lehčích pokrmů místo jednoho velkého jídla. Tělo bude moci lépe hospodařit s energií. Trávení vydatného jídla v nočních hodinách může být pro organismus náročné.
- V případě chuti na sladké mějte místo průmyslově vyráběných sladkostí či zákusků na noc připravené ořechy a čerstvé nebo sušené ovoce.
- I v noci je důležité dodržovat pitný režim. Můžete tak předejít například bolestem hlavy a zmírnit stupeň únavy. Před koncem směny se vyhýbejte kofeinovým nápojům, které mohou ztížit usínání po příchodu domů.
- Pohybujte se. Pokud v průběhu noční směny bojujete s poklesem energie a rostoucí únavou, pravidelně se protahujte. I po několika krátkých cvikách se můžete cítit výrazně lépe.
- Pokuste se v rámci směnného režimu nastavit co nejpravidelnější režim, ve kterém si vyhradíte dostatek času na spánek i další formy odpočinku.
- Směnný provoz a práce v noci mohou zvyšovat riziko rozvoje některých onemocnění. Negativní dopady zahrnují například vysoký krevní tlak, poruchy spánku, poruchy menstruačního cyklu či nadváhu. Nepodceňujte žádné zdravotní problémy ani význam prevence.
- Pokud se z noční služby vracíte domů autem, pamatujte na bezpečnost – otevřená okénka a hlasitě puštěné rádio nemusejí být účinné metody pro udržení pozornosti a prevenci mikrospánku. Pomoci může přítomnost další osoby v autě, zkuste proto nabídnout odvoz i někomu z kolegů.
- Po příchodu domů odolejte pokušení věnovat se různým aktivitám a naplánujte si spánek. Ložnici zatemněte a připravte si klidné prostředí na spaní. Pomoci mohou špunty do uší, klapky na oči a vypnutý mobil.
- Nebojte se zeptat zkušenějších kolegů, jaké metody jim pomáhají při zvládání nočních služeb. Kombinace prověřených tipů a vlastních zkušeností je ideálním způsobem jak najít vhodný přístup ke směnnému provozu a práci v nočních hodinách.
(pak)
Zdroje:
1. Ross B. The first time: surviving the night shift. Nursing Times 2011 Sep. Dostupné na: www.nursingtimes.net/students/the-first-time-surviving-the-night-shift/5027663.article
2. Survival tips for nurses working the night shift. EveryNurse 2018 Oct 20. Dostupné na: https://everynurse.org/survival-tips-nurses-working-night-shift
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Chůze do schodů pomáhá prodloužit život a vyhnout se srdečním chorobám
- Pomůže v budoucnu s triáží na pohotovostech umělá inteligence?
- Zásady správného měření dechové frekvence
- Jídelníček stomika je zásadní: Co vše mu můžeme poradit?
- Úskalí výpočtů dávkování léků – převody jednotek i stanovení rychlosti infuze