Editorial
Vyšlo v časopise:
Listy klinické logopedie 2023; 7(1): 3
Kategorie:
Editorial
Milí přátelé,
vítejte na stránkách již třináctého vydání našeho/vašeho časopisu. Fotografie k editorialu dává tušit, co je hlavním tématem tohoto čísla. Nejen proto, že hrášek je a navždy bude spjat s Johannem Gregorem Mendelem a počátky genetiky, ale také proto, že každý hrachový lusk v sobě skrývá tajemství nového života, a ačkoliv jeho tvar a velikost napovídá, jaké budou hrášky uvnitř, teprve jeho otevřením se nám vyjeví pravá podoba jednotlivých hrachových zrnek. Podobné je to s dětmi, které se rodí na svět. Prenatální screening, genetická vyšetření a průběh těhotenství nám poodhalují, jakou podobu bude mít v některých rysech narozené děťátko, avšak teprve jeho příchodem na svět získáme jistotu. Za pár let zřejmě budeme vědět více o tom, jaké jsou děti, ještě před tím, než přijdou na svět (ponechme nyní stranou etickou otázku, zda to máme chtít vědět).
Tak či onak, vždy na svět přicházely a přicházet budou děti, které nemají výhodný start do života. Jsou to například děti s vrozenými vadami, přičemž zvláštní pozornost si zaslouží ty děti, jejichž vrozené vady jsou v oblasti obličeje. Nejen proto, že my lidé budeme zřejmě vždy – přinejmenším intuitivně – svět a lidi v něm posuzovat podle toho, zda se nám líbí, ale také proto, že orofaciální morfologické změny zhusta představují výzvu v oblasti příjmu potravy a vývoje řeči. Děti a jejich rodiče musejí tedy často bojovat s řečovými potížemi a problémy s příjmem potravy, které je mohou ještě více vyčleňovat ze společnosti, v níž mají kvůli svým odlišnostem už tak nelehké postavení.
Kéž přinesou články tohoto vydání časopisu, které jsou věnované problematice vrozených vad orofaciálního komplexu, o něco více porozumění, vcítění a tím i odborné a lidské pomoci těm, kteří to potřebují. Tématu vrozených orofaciálních vad se budeme věnovat rovněž v následujících epizodách podcastu Řeči o řeči, které jsou publikovány každý měsíc na YouTube, Apple Podcasts a Google Podcasts.
Prosincové číslo LKL bude zaměřeno na problematiku psychiatrických onemocnění v klinické logopedické praxi. Již teď se těšíme na vaše rukopisy, které můžete vkládat do online redakčního systému na našich stránkách do 14. září 2023.
Přejeme vám příjemnou četbu, poslech podcastů, prosluněné léto a barevný podzim.
Za redakci LKL
Zuzana Lebedová
Štítky
Logopedie Praktické lékařství pro děti a dorostČlánek vyšel v časopise
Listy klinické logopedie
2023 Číslo 1
- Orální lichen planus v kostce: Jak v praxi na toto multifaktoriální onemocnění s různorodými symptomy?
- Komunikace s pacientem s ADHD
- Efektivita kartáčku Sonicare For Kids u dětí předškolního věku
- Porucha růstu u 10letého vietnamského dítěte (kazuistika)
- Jak na zvýšenou bolest a dyskomfort peristomální kůže – kazuistiky
Nejčtenější v tomto čísle
- KAZUISTIKA DIEVČAŤA SO SYNDRÓMOM CORNELIA DE LANGE
- KABUKI SYNDROM – KAZUISTIKA: NÁVRH DVOJSTUPŇOVÉHO DIAGNOSTICKÉHO POSTUPU U VERBÁLNÍCH DĚTÍ S KOMBINOVANÝM TĚLESNÝM A MENTÁLNÍM POSTIŽENÍM
- RECENZE DIAGNOSTICKÉHO MATERIÁLU TEPRO – TEST PRODUKCE SLOVNÍ ZÁSOBY
- KRANIOFACIÁLNE A OSTATNÉ TYPICKÉ DEFICITY U DETÍ S FETÁLNYM ALKOHOLOVÝM SYNDRÓMOM – FAS V KONTEXTE PORÚCH FETÁLNEHO ALKOHOLOVÉHO SPEKTRA – FASD