Editorial
Vyšlo v časopise:
Geriatrie a Gerontologie 2024, 13, č. 4: 161
Kategorie:
Editorial
Vážené kolegyně a kolegové, milí čtenáři,
dostává se vám do rukou poslední číslo časopisu Geriatrie a gerontologie roku 2024, kde jsou pro vás připravena různá témata spojená s nemocným seniorem, geriatrickým pacientem.
Pro geriatrického pacienta je příznačná multimorbidita, z čehož rezultuje různorodost medicínských problémů a právě některé z nich vedly k hlubšímu zamyšlení a postupně se krystalizovaly v témata našeho časopisu. Atypický průběh onemocnění ve stáří přináší řadu dobrodružství a v mnoha případech odkrývá tajemství složité diferenciální diagnostiky.
Pohybová aktivita je pacientem stále nedoceněnou výzvou. Skrývá se za ní benefit prevence sarkopenie, osteoporózy a disability. V časopise jsou prezentovány výsledky randomizované kontrolní studie zaměřené na přijatelnost, zvládnutelnost a účinnost domácího online cvičení osob nad 70 let.
Pády představují závažný problém bez ohledu na to, zda k nim dojde v domácím prostředí nebo v průběhu hospitalizace. Při pohybové aktivitě opatrnosti nikdy nezbývá a v popředí pozornosti je stále problematika pádů ve stáří a jejich příčin, zvláště vliv farmakoterapie. Může dojít k vážným zraněním a snížení kvality života i zvýšení nákladů na zdravotní péči.
Diagnostika kognitivních funkcí patří neodmyslitelně k hodnocení celkové zdatnosti. Často je již součástí předoperačního vyšetření seniorů a je považována, včetně hodnocení křehkosti seniora, za velmi důležitý atribut, který může změnit perioperační trajektorii pacienta. Slouží k přesnějšímu stanovení rizika (zvládnutí operačního zákroku) i aplikaci preventivních kroků. O problematice perioperační neurokognitivní poruchy pojednává jeden z příspěvků našeho časopisu.
U hospitalizovaných nemocných se velmi často setkáváme s recidivujícími infekcemi močových cest, které bývají hodnoceny jako infekce spojené s poskytovanou zdravotní péčí. Pro nemocné představují velké riziko zhoršení zdravotního stavu, rozvoje amentních stavů, snížení funkční zdatnosti a ohrožení kvality jejich života. Této problematice je věnováno krátké sdělení zahrnující úvahy o preventivních opatřeních.
Za speciální problém u seniorů můžeme považovat dysfagii, která je častou komplikací s významným dopadem na život pacienta. Elektrostimulace při léčbě dysfagie představuje slibnou metodu, zvláště v léčbě dysfagií z neurologické příčiny, a nabízí inovativní doplněk zlepšující výsledky léčby. Příčinou jícnové dysfagie může být kromě striktury a nádorů také funkční porucha způsobená presbyezofagem. Této problematice je věnována kazuistika z našeho pracoviště, zahrnující možnosti zlepšení kvality života.
V návaznosti na předešlé číslo časopisu Geriatrie a gerontologie (2/2024) se věnujeme rovněž problematice diabetu ve stáří. V retrospektivním pohledu si dovolujeme předložit Výsledky léčby diabetu 2. typu: zkušenosti diabetologické ambulance 2015–2023. Jde o překlad publikace, která vyšla v květnu 2024 v nakladatelství Intech Open London. Doufáme, že uveřejnění aktualizovaného překladu v českém jazyce bude prospěšné a zajímavé.
Stárnutí je jedním z nejsložitějších biologických procesů a definovat ho není snadné. Není to nepřítel, ale přirozený proces, díky němuž můžeme být moudřejší a silnější – jak tělesně, tak emočně. Psychická síla, duševní odolnost, sociální vztahy a tělesná síla představují štít proti rozvoji patologických stavů a při existenci nemocí jde o základní předpoklad úzdravy.
Do roku 2025 bych vám chtěla popřát především pevné zdraví, hodně sil a nadšení pro plnění často nelehkých úkolů. Nezapomínejme na odpočinek a relaxaci. V osobním životě hodně spokojenosti! ¡
MUDr. Milena Bretšnajdrová, Ph.D.
zástupkyně přednosty pro LP
II. interní klinika – gastroenterologická a geriatrická Fakultní nemocnice Olomouc
Štítky
Geriatrie a gerontologie Praktické lékařství pro dospělé ProtetikaČlánek vyšel v časopise
Geriatrie a Gerontologie
2024 Číslo 4
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Zásady péče o pacienta v pronační poloze
- PŘÍBĚH: Bylo mi 27
- Orální lichen planus v kostce: Jak v praxi na toto multifaktoriální onemocnění s různorodými symptomy?
- Zápach při inkontinenci je častou obavou pacientů
Nejčtenější v tomto čísle
- Infekce močových cest ve stáří
- Výsledky léčby diabetu 2. typu: zkušenosti diabetologické ambulance 2015–2023
- Postoj pracovníků ve zdravotnictví a v sociálních službách k sexualitě seniorů
- Dokážeme ovlivnit kvalitu života pacientů s presbyezofagem?