Dokážeme ovlivnit kvalitu života pacientů s presbyezofagem?
Can we influence the quality of life of patients with presbyesophagus?
This case report presents a 97-year-old man admitted for treatment following a sudden episode of dyspnea and a chronic cough persisting for several months, accompanied by swallowing difficulties. A thorough assessment was conducted, including internal and gastroenterological evaluations. After identifying the underlying cause, adjustments were made to his medication and lifestyle regimen, resulting in the restoration of adequate oral intake. The patient was subsequently discharged home without requiring any additional invasive nutritional interventions.
Keywords:
presbyesophagus, dyspnea, dysphagia, nutrition
Autoři:
Kurašová Jitka 1; Šeborová Tereza 1; Falt Přemysl 1; Fluksová Jana 2
Působiště autorů:
II. interní klinika – gastroenterologická a geriatrická, Lékařská fakulta, Univerzita Palackého, Olomouc, Fakultní nemocnice, Olomouc
1; Lékárna, oddělení klinické farmacie, Fakultní nemocnice Olomouc
2
Vyšlo v časopise:
Geriatrie a Gerontologie 2024, 13, č. 4: 222-224
Kategorie:
Kazuistika
Souhrn
V kazuistice popisujeme případ 97letého seniora přijatého k došetření náhlé ataky dušnosti a několik měsíců trvajícího kašle spojeného s potížemi při polykání. Pacient byl komplexně vyšetřen včetně interního a gastroenterologického vyšetření. Po objasnění příčiny potíží, nastavení farmakoterapie a režimových opatření došlo k opětovnému obnovení dostatečného perorálního příjmu a nemocný byl propuštěn do domácího prostředí bez nutnosti další invazivní nutriční podpory.
Klíčová slova:
presbyezofagus, dušnost, dysfagie, nutrice
Úvod
Změny funkce jícnu ve smyslu dysmotility souvisí s přibývajícím věkem. Pokročilý věk bývá spojován se zvýšeným tlakem dolního jícnového svěrače a sníženou peristaltickou silou. Mechanismy, které jsou základem těchto změn, však nejsou stále zcela objasněny.(6) V klinickém obraze dominují potíže s polykáním tekutin
a/nebo pevné potravy s pocitem uvíznutého sousta či pomalým posouváním potravy, často doprovázené pyrózou. K dalším typickým příznakům patří kašel, dušnost, regurgitace potravy do nosohltanu, pálení žáhy, váhový úbytek či hematemeza.(2) Pacienti mohou být i zcela asymptomatičtí. Diagnostické testy zahrnují rtg snímek polykacího aktu, gastroskopii a test motility jícnu (manometrii).(1) V gastroskopickém obraze bývá průkazná neúplná relaxace dolního jícnového svěrače, dilatace jícnu, snížená amplituda peristaltických vln s abnormálními kontrakcemi a opožděné vyprazdňování jícnu.(3) Základem léčby je konzervativní terapie sestávající z prokinetik a inhibitorů protonové pumpy ke snížení produkce kyseliny chlorovodíkové. Pacienti jsou často v péči nutričních specialistů. Vzhledem k intolerancím různých konzistencí stravy jsou režimová doporučení velmi individuální, ať už se jedná o konzumování menších soust, mixování pevné stravy, či zahušťování tekutin pro snadnější polykání.
Kazuistika
Sedmadevadesátiletý pacient byl přijat na geriatrické oddělení k došetření náhlé ataky dušnosti, pyrózy a kašle spojeného s potížemi při polykání (dysfagií), které progredovaly po prodělání respiračního onemocnění (nemocný byl recentně hospitalizován a přeléčen pro infekci Bordetella pertussis). Obtíže trvaly asi půl roku, především se zahájením polknutí. Senior byl doposud bez kognitivní poruchy, zcela mobilní bez pomůcek, zdatné kondice (funkční vyšetření hangrip test s výsledkem 31,7 kg značící normální svalovou sílu). Stran osobní anamnézy se léčil s fibrilací síní, arteriální hypertenzí, hypotyreózou, diabetes mellitus na dietě. Před 30 lety prodělal plicní embolii, před 20 lety infarkt myokardu. Z chronické medikace užíval perorální antikoagulancia (dabigatran), levothyroxin a inhibitor ACE (ramipril). Laboratorní vyšetření neprokázalo zásadnější patologii, krevní obraz a základní biochemické hodnoty včetně celkové bílkoviny a albuminu byly v normě. V rámci diferenciální diagnostiky dušnosti a kašle byl vstupně doplněn rentgenový snímek plic s nálezem pozánětlivých změn vpravo po prodělané pneumonii a hraničního srdečního stínu. Dále byl vyloučen akutní koronární syndrom a plicní embolie. Příčinu potíží vysvětlilo následné rentgenologické vyšetření polykacího aktu s nálezem nekoordinované pasáže s terciárními spasmy spolu s gastroskopií (obr. 1, 2). V žaludku bylo významné množství žluči (duodenogastrický reflux).
V rámci logopedického vyšetření byla hodnocena elevace patra a dávivý reflex, které byly bez patologického nálezu, polykací reflex výbavný s latencí. U pacienta bylo zjištěno problematické polykání tekutin, které se zlepšilo zahuštěním nápoje, naopak u pevné, kašovité a polotekuté konzistence obtíže nebyly pozorovány. Do terapie přidána prokinetika, kyselina ursodeoxycholová a inhibitory protonové pumpy s promptním efektem, další management léčby i nadále veden ve spolupráci s gastroenterologem a klinickým farmaceutem. Senior byl opakovaně vyšetřen nutričním terapeutem. Po nastavení farmakoterapie, režimových a edukačních opatření, kdy došlo k obnovení dostatečného příjmu stravy a tekutin, byl propuštěn do domácího prostředí bez nutnosti další invazivní nutriční podpory.
Diskuse
Termín presbyezofagus byl poprvé použit v roce 1964. Rozšiřující se spektrum znalostí mění náhled na dříve uznávané názory – pojem presbyezofagus (tedy obleněný polykací akt a transport sousta do žaludku, manometrické vyšetření s chybějící peristaltikou a s častými repetitivními kontrakcemi jícnu bez peristaltiky) byl dříve přičítán běžným změnám při stárnutí u pacientů s komorbiditami (diabetes, demence a periferní neuropatie). Dnes je považován za projev vaskulárního či neurologického postižení.(4,5)
Kazuistika prezentuje postižení jícnu, které může být spojeno se závažnými komplikacemi vedoucími ke snížení kvality života (aspirační pneumonie, dehydratace, malnutrice, úzkost, deprese). Je třeba na projevy stárnutí organismu v oblasti polykání myslet a včas detekovat potíže. Klinické projevy jsou obvykle nespecifické (dušnost, kašel, váhový úbytek), někdy mohou napodobovat jiná onemocnění.
Farmakologické intervence u presbyezofagu mají individuální charakter, záleží na převažujících obtížích. Pokud u pacienta chybí peristaltika po polykání (podle gastroskopie v uvedené kazuistice byl jícen aperistaltický) a pacient pociťuje převážně pálení žáhy a reflux, symptomaticky může dobře odpovědět na prokinetika (itoprid), která v medikaci ponecháme, pokud je významné zlepšení při jejich užívání, a vysadíme, pokud není efekt pociťován. Guidelines doporučují podávání prokinetik u presbyezofagu u pacientů jen s vymizelou peristaltikou. Významné zhoršení nekoordinovaných terciárních spasmů vlivem itopridu se sice nepředpokládá, ale je nutno sledovat klinickou odezvu, např. zda pacient nereferuje bolestivost po podání léčiva. V případě, že jsou přítomny bolesti a diskomfort v důsledku dysmotility jícnu (tzv. terciární spasmy, tedy nepropulsní stahy jícnu, které nemají povahu peristaltiky a jsou typické pro presbyezofagus), lze se pokusit podat amitriptylin v nízké dávce 12,5 mg/den večer. Efekt v této „off-label“ indikaci nastupuje asi za čtyři týdny. Při parciálním efektu lze zvýšit na maximálně 25 mg/den s ohledem na věk. Co se týká nastavení farmakoterapie, jsou vhodné opakované konzultace gastroenterologa. S ohledem na patologii jícnu a absenci sekundárních kontrakcí zajišťujících clearance refluxátu lze podat inhibitory protonové pumpy, event. v kombinaci s kyselinou ursodeoxycholovou. V tomto případě byl seniorovi podáván pantoprazol, který je pouze v tabletách, jež nesmí být drceny, neboť tím ztrácí svůj efekt. Pokud pacient nedokáže tabletu polknout, lze změnit na jiná léčiva v tobolkách (například omeprazol), které lze vysypat a mikropelety podat s malým množstvím pyré nebo zahuštěné tekutiny.
Závěr
Cílem kazuistiky je upozornit, že na diagnózu presbyezofagu bychom neměli zapomínat. U geriatrických pacientů nemusí být symptomatologie typická. Geriatr se často setkává se seniory, kteří si stěžují na potíže při polykání. Pochopení změn gastrointestinální fyziologie souvisejících s věkem a vlivu běžných komorbidních onemocnění zvyšuje schopnost vyhodnotit a léčit tyto běžné, nepříjemné symptomy. Komplexní vyšetření ve spolupráci s gastroenterologem, otorinolaryngologem, logopedem, klinickým farmaceutem a nutričním terapeutem je nezbytnou součástí intervence ke zlepšení kvality života pacienta s důrazem na obnovení dostatečného příjmu stravy a tekutin. Screening nutričního rizika sestávající z vyšetření nutričního stavu a funkčního vyšetření je na našem pracovišti běžnou součástí geriatrické péče. ¡
Zdroje
Korespondenční adresa: MUDr. Jitka Kurašová II. interní klinika – gastroenterologická a geriatrická Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Fakultní nemocnice Olomouc Zdravotníků 248/7 779 00 Olomouc e-mail: jitka.kurasova@fnol.cz |
1. MNGI Digestive Health, The Smartest Choice in GI Care, mngi.
com.
2. Fass R, et al. Approach to the evaluation of dysphagia in adults, 2024, uptodate.com.
3. Jeong YS, Suh I, Kim JK, et al. Respiratory arrest induced by presbyesophagus: a case report. J Korean Dysphagia Soc 2021; 11(1): 78–81.
4. Mohamed K, Puja S, Donald O. “Presbyesophagus” no! Am J Gastroenterol 2021; 116(6): 1351–1352.
5. Taffet GE, et al. Normal aging, 2024, uptodate.com.
6. Arndorfer D, Pandolfino JE, Kahrilas PJ, et al. Age affects esophageal secondary peristalsis more than primary as assessed
by FLIP panometry and high-resolution manometry. Clin Gastroenterol Hepatol 2024; (24): 00512–3.
Štítky
Geriatrie a gerontologie Praktické lékařství pro dospělé ProtetikaČlánek vyšel v časopise
Geriatrie a Gerontologie
2024 Číslo 4
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Zásady péče o pacienta v pronační poloze
- PŘÍBĚH: Bylo mi 27
- Orální lichen planus v kostce: Jak v praxi na toto multifaktoriální onemocnění s různorodými symptomy?
- Zápach při inkontinenci je častou obavou pacientů
Nejčtenější v tomto čísle
- Infekce močových cest ve stáří
- Výsledky léčby diabetu 2. typu: zkušenosti diabetologické ambulance 2015–2023
- Postoj pracovníků ve zdravotnictví a v sociálních službách k sexualitě seniorů
- Dokážeme ovlivnit kvalitu života pacientů s presbyezofagem?