Ohlédnutí za 29. ročníkem Celostátního gerontologického kongresu v Hradci Králové
Autoři:
Jurašková Božena
Působiště autorů:
III. interní gerontometabolická klinika Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Hradec Králové
Vyšlo v časopise:
Geriatrie a Gerontologie 2024, 13, č. 3: 156-159
Kategorie:
Kongres
a Fakultní nemocnice Hradec Králové
Letošní gerontologický kongres byl připraven v duchu vývoje posledních let, kdy se neustále hovoří o problému nárůstu stárnoucí populace, a my si uvědomujeme, že to není jen záležitost geriatrie. Ve snaze zdokonalit medicínu došlo k rozdělení jednotlivých oborů na superspecializace, což je jistě žádoucí, ale vedle toho došlo ke ztrátě komplexního specifického přístupu k diagnostice, léčbě a rekonvalescenci ve stáří. Proto jsme se rozhodli nejen v oblasti kongresů prohloubit mezioborovou komunikaci a tím přispět ke spokojenosti našich pacientů.
Dalším faktorem ovlivňujícím náplň kongresu byla naše současná snaha o rozvoj oboru geriatrie a gerontologie, takže jsme se rozhodli představit v úvodní sekci nazvané Geriatrický pacient v systému současného zdravotnictví řadu projektů, kterým se Česká gerontologická a geriatrická společnost věnuje. Je třeba zmínit velkou podporu Ministerstva zdravotnictví a Alzheimer nadačního fondu. Vznikla řada doporučených postupů a nových kódů, tolik potřebných pro náš obor. První část kongresu byla proto věnována této problematice. RNDr. Jitka Soukupová představila zajímavá data z ÚZIS týkající se geriatrických pacientů, JUDr. Ladislav Švec z Kanceláře zdravotního pojištění se erudovaně zamyslel nad geriatrickou problematikou a MUDr. Jakub Hlávka z Institutu pro zdravotní ekonomii, politiku a inovace Masarykovy univerzity v Brně představil ekonomickou dimenzi geriatrické péče a návrh pro mezioborový výzkum. PhDr. Mgr. Jana Votápková seznámila účastníky s projektem Analýzy dat geriatrické péče v současném systému zdravotnictví, kterého se spolu s Institutem ekonomických studií Fakulty sociálních věd UK v Praze účastní i naše odborná společnost.
Představení age managementu a výsledků měření pracovní schopnosti zaměstnanců ČR se ujali Mgr. Ilona Štorová a RNDr. Bohumil Pokorný z Age managementu Brno.
V závěru tohoto přínosného bloku jsem měla tu čest představit hlavní body Národního plánu rozvoje oboru geriatrie, který je momentálně ve zrodu a těsně před schvalováním. MUDr. Hana Vaňková pak představila zkušenosti z dvouletého pilotního projektu týkajícího se potenciálu geriatrické ambulantní péče. Projekt je financovaný s podporou Alzheimer nadačního fondu a Abakus, bez nichž bychom nemohli uskutečnit řadu aktivit nezbytných pro rozvoj geriatrické péče.
Zájem účastníků o tento blok byl velký. Svědčí to o skutečnosti, že cesta rozvoje oboru a spolupráce s výše uvedenými odborníky je zajímavá a nepochybně správná. Přiznám se, že název bloku byl inspirován Národním plánem rozvoje oboru, v jehož rámci jsme byli dotazováni, jaké místo zaujímá geriatrický pacient v systému zdravotní péče. Doufám, že témata tohoto bloku na uvedené otázky odpověděla, chyběli však zástupci pojišťoven.
Následoval blok s onkologickou tematikou. Docent MUDr. Milan Vošmík, Ph.D., z Kliniky onkologie a radioterapie Fakultní nemocnice Hradec Králové (FN HK) představil přehled léčby nádorů hlavy a krku v pokročilém věku. Hormonální léčby karcinomu prsu ve stáří se poté ujal profesor MUDr. Bohuslav Melichar, Ph.D., z Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc. Problematiku léčby zářením u starších nemocných objasnil profesor Pavel Šlampa, CSc., z Masarykova onkologického ústavu v Brně, a léčbu karcinomu prostaty ve vyšším věku prezentoval docent MUDr. Igor Richter, Ph.D., z Nemocnice Liberec. Sekci uzavřel MUDr. Vladimír Maisnar, Ph.D., ze IV. interní hematologické kliniky FN HK přednáškou o současných možnostech diagnostiky a léčby mnohočetného myelomu. Onkologická symptomatologie je pro náš obor stěžejní záležitostí, protože s narůstajícím věkem našich pacientů roste počet onkologických onemocnění. Péče o tyto nemocné by měla být komplexní, s ohledem na komorbidity a syndromy. Geriatrie by měla pomoci v rozhodování o invazivitě výkonu, dále s přípravou a kompenzací stavu před výkonem i po něm a pochopitelně rovněž v období rekonvalescence, protože člověk s nádorovým onemocněním by neměl podstupovat kolečko návštěv u jednotlivých specialistů, jako je tomu v relativně zdravotně příznivějším období. Proto vidíme spolupráci mezi odbornostmi jako smysluplnou.
V programu nechyběla sekce urgentní medicíny u geriatrických pacientů. Návod k použití urgentní péče představil primář David Tuček z nově vzniklého náchodského pracoviště. O aktuálním stavu v oblasti zlomenin proximálního femuru u geriatrických pacientů informoval docent MUDr. Jaromír Kočí, Ph.D., z Kliniky urgentní medicíny FN HK. Problematika péče o geriatrické pacienty na urgentním oddělení je součástí primární péče a ukazuje na její význam v celém procesu, který může podstatně ovlivnit nejen průběh akutního onemocnění, ale též následné rekonvalescence.
V průběhu workshopu podporovaného Alzheimer nadačním fondem byli účastníci seznámeni s myšlenkou projektu, který si klade za cíl rozšířit řady školitelů v geriatrii v jednotlivých regionech.
Paralelně probíhala sekce Výživa seniorů u metabolických poruch. Mgr. Věra Andrášová z Masarykova onkologického ústavu se v ní zamýšlela nad touto nejčastější problematikou řešenou u onkologicky nemocných seniorů. Předoperační nutriční péčí a jejím významem u nemocných před TEP se zabývali autoři Mgr. Jana Křivánková a Mgr. Mirjana Stanojkovič z Oddělení léčebné výživy FN Olomouc. Z našeho pracoviště pak primář MUDr. Jakub Víšek, Ph.D., hovořil o změnách metabolismu ve stáří ve smyslu anabolické rezistence. Bc. Karolína Vašků z České aliance pro kardiovaskulární onemocnění představila pilíře životosprávy coby recept na kvalitní stáří a sekci zakončila přednáška o výživě geriatrického pacienta u nemocných s infekcí covid-19. Porucha výživy ve smyslu malnutrice patří k významným syndromům ovlivňujícím nejen průběh onemocnění, ale rovněž rekonvalescenci. Neméně důležitým aspektem je snížení počtu rehospitalizací, což má značný vliv nejen na kvalitu, ale i soběstačnost života našich pacientů ve stáří, včetně oddálení institucionalizace.
Stejně jako v předchozích letech proběhla také sesterská sekce. V programu nechyběly přednášky Bc. Hany Štilcové z II. interní gastroenterologické kliniky FN HK o neobvyklých příčinách defektů u seniora a Mgr. Zuzany Holanové z Ortopedické kliniky Fakultní nemocnice o maligním neuroleptickém syndromu. Firma Tina care představila možnosti centrálního monitoringu a jeho využití v péči o seniory, a to prostřednictvím Ing. Miroslava Malechy, Mgr. Květoslavy Hoškové z Bonitoo, s. r. o. Praha, a Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze.
Z geriatrické JIP III. interní gerontometabolické kliniky FN HK nás Bc. Markéta Hrachová a Mgr. Jitka Pánková seznámily s významem canisterapie u pacientů na JIP. V sesterské sekci také nechyběla přednáška věnovaná oční problematice ve stáří, kterou prezentovala Bc. Soňa Vokurková z Oční kliniky FN HK. Příspěvek o možnostech fyzioterapie respiračních onemocnění přednesla MUDr. Lenka Povýšilová z PK Pod Marjánkou Praha.
Následovalo setkání mladých ge-
riatrů, jehož hlavním cílem bylo seznámit přítomné s vizí sdružení, závěry akreditační komise a možnostmi mezinárodní spolupráce. Zazněla zde také výzva k prezentování kazuistik z akutní geriatrie.
Nedílnou součástí péče o geriatrické pacienty je domácí péče. Naší snahou je do budoucna co nejvíce prodloužit pobyt ve vlastním sociálním prostředí, což se neobejde bez geriatrických ambulancí a velké podpory domácích agentur zajišťujících domácí péči.
Mgr. Jana Holubová z Národního centra ošetřovatelství a nelékařských oborů nás seznámila s potenciálem využití Evropských fondů k rozvoji domácí péče a Mgr. Lucie Bursíková Brožková z Grémia manažerů agentur domácí péče představila systém kategorizace pacienta v domácí péči a význam sdílení dobré praxe. Národní telemedicínské centrum kongresu seznámilo účastníky s využitím telemonitoringu, v posledním období tolikrát skloňovaného v kontextu péče o křehkého pacienta. Mgr. Patricie Šrajbrová z SC domácí péče, o. p. s., zpestřila tuto sekci přednáškou o akutních stavech v domácí péči. Problematiky hojení ran se zhostila Miroslava Strnadová z Dialogu Jessenius, o. p. s. Zahojíme z.s. Bohatou sekci podpořila i přednáška TBA VR Medical o využití virtuální reality při ošetřovatelské rehabilitaci seniorů ve vlastním sociálním prostředí. Součástí péče o nemocné ve vyšším věku je také paliativní péče. O zkušenostech s geropaliativní ambulancí hovořila Mgr. Tereza Siegelová z Oddělení podpůrné a paliativní péče FN HK.
Druhý den kongresu byl zahájen sekcí poruch metabolismu s našimi předními metaboliky. Profesor MUDr. Vladimír Blaha, CSc., přednosta pořádající III. interní gerontometabolické kliniky FN HK, začal přednáškou věnovanou poruchám metabolismu lipidů v geriatrii, které jsou často diskutovaným tématem i z hlediska medikace. Profesor MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA, z nově vzniklé Geriatrické interní kliniky Fakultní nemocnice Motol a 2. LF UK v Praze opět nezklamal svou inspirativní přednáškou – Co nabídne gerontodiabetologie. Technologickými pomůckami pomáhajícími v bezpečnosti léčby diabetu ve vyšším věku se zabývala MUDr. Pavlína Piťhová, Ph.D., z Interní kliniky 2. LF UK a FN Motol, zatímco doc. MUDr. Denisa Janíčková Žďárská, Ph.D., z Interní kliniky ÚVN Praha přispěla přednáškou Diabetes, CKD a věk – aktuální pohled. Celá sekce byla velice zdařilá a vysoce hodnocená účastníky kongresu.
Program pokračoval gerontokardiologií. Zazněla zde témata: Jaká vyšetření využít v diagnostice chlopenních vad u seniorů (MUDr. Jiří Krupička, Ph.D., MUDr. Pavel Franc a MUDr. Robin Králík z kardiologie Brandýs), Indikace k výkonu u pacientů s aortální stenózou: TAVI vs. náhrada aortální chlopně (prof. MUDr. Pavel Červinka, Ph.D., z I. interní kardioangiologické kliniky FN HK), Současné možnosti katetrizační léčby regurgitace na AV chlopních (doc. MUDr. David Zemánek, Ph.D., z II. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze) a Operační řešení chlopenních vad u se-
niorů (MUDr. Štěpán Černý, MBA, z Kliniky kardiovaskulární chirurgie FN Motol a 2. LF UK v Praze). Příspěvky přinesly přehled o invazivních možnostech řešení chlopenních vad, jejich úskalích a výsledném efektu zákroků ve vyšším věku. Při rozhodování o způsobilosti k invazivitě kardiologických výkonů je na mnohých pracovištích využívána konziliární služba geriatra, který poskytuje vyjádření na základě funkční zdatnosti seniora a posouzení geriatrických syndromů.
Kardiologická sekce pokračovala Novými doporučenými postupy v léčbě srdečního selhání, které prezentoval MUDr. Jiří Veselý z kardiologie EDUMED v Jaroměři. Srdečním selháním z hlediska limitů léčby se zabýval primář MUDr. Jiří Zajíc z kardiologické JIP III. interní gerontometabolické kliniky LF UK a FN HK.
Odpolední program pokračoval tématy gerontonefrologie. Sekci zahájila přednáškou Inhibice RAAS u nemocí ledvin ve stáří profesorka MUDr. Sylvie Dusilová Sulková, DrSc., z Nefrologické kliniky LF UK a FN HK, problematiky infekcí močových cest se výborně zhostila docentka MUDr. Miroslava Horáčková, CSc., z Interní kliniky 2. LF UK a FN Motol.
Akutní selhání ledvin u seniorů přehledně zpracoval MUDr. Mirko Kadlec z Nefrologické kliniky LF UK a FN HK a celou sekci zakončila profesorka MUDr. Kristýna Michalíčková z dialyzačního střediska B. Braun Praha-Nusle.
Kardiologie a nefrologie patří mezi obory, které významně ovlivňují zdravotní kompenzaci a komfort geriatrických pacientů, proto pohled na tuto problematiku je a jistě nadále bude na programu našich kongresů i do budoucna.
S ohledem na polypragmazii a nežádoucí lékové interakce u geriatrického pacienta nebylo možné vynechat oblast klinické farmacie. S její činností seznámila PharmDr. Kateřina Langmaierová z Oddělení klinické farmacie v Ústí nad Labem, která uvedla také příklady z praxe. PharmDr. Martina Maříková z Oddělení klinické farmacie Oblastní nemocnice Trutnov pak připomenula roli lékárníka a klinického farmaceuta v péči o geriatrického pacienta.
Spolupráce s klinickými farmaceuty je nedílnou součástí geriatrické péče. Ve složitějších případech využíváme jejich znalostí, ať formou jejich účasti na odděleních, nebo pomocí konzilií. Jsem ráda, že se zástupci oboru účastnili našeho kongresu, a budu se těšit na příspěvky v dalším roce.
Hojnou účast zaznamenala sekce Faktory ovlivňující disabilitu. Přednášky jako Frailty – zlatý grál geriatrické medicíny a Naše zkušenosti s prevalencí výskytu u akutně hospitalizovaných seniorů v letech 1995–2022 (prof. Pavel Weber, CSc., MUDr. Dana Weberová, prim. MUDr. Katarína Bielaková, Ph.D., MHA, a MUDr. Věra Polcarová z geriatrického pracoviště Všeobecné interní kliniky LF MU a FN Brno) prezentovaly dlouholeté výsledky z tohoto pracoviště a doložily význam frailty v geriatrické medicíně. Následovaly další inspirující přednášky. Profesorka MUDr. Eva Topinková, CSc., z Geriatrické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze obohatila kongres přednáškou Význam mobility pro zdravé stárnutí a nové možnosti jak ji udržet, a neméně zajímavý a inovativní byl příspěvek Dynamopenie, sarkopenie a sarkopenická obezita ve stáří od profesora MUDr. Zdeňka Zadáka, CSc., z III. interní gerontometabolické kliniky FN HK a LF UK. Účast našeho bývalého přednosty kliniky, který i ve svém pokročilém věku dokáže stále inspirovat z pohledu nových metod, byla přijata s nadšením zúčastněných.
Primářka MUDr. Katarína Bielaková, Ph.D, MHA, z geriatrického pracoviště Všeobecné interní kliniky LF MU a FN Brno se své přednášce o pohybové aktivitě zamyslela nad jejím vlivem na prevenci a léčbu demence. Sekci zakončila přednáškou o možnostech léčby osteoporózy v seniorské populaci MUDr. Kamila Greplová.
Naším dlouholetým podporovatelem je Moje lékárna, v zastoupení PharmDr. Karla Šlégra. Vzájemná spolupráce se dlouhodobě týká edukace lékárnické obce, preventivních aktivit i propagace geriatrie, což oba obory obohacuje a prospívá seniorům. V průběhu workshopu byli účastníci seznámeni s výsledky probíhajícího projektu Moje lékárna.
Stejně jako v minulých letech nechyběla sekce paliativní péče o seniory. MUDr. Mgr. Dana Hrnčiariková, Ph.D., z III. interní gerontometabolické kliniky FN HK seznámila s plánováním a limitací péče u hospitalizovaných geriatrických pacientů. Komunikaci s pacientem v paliativní péči představila Mgr. Pavlína Paseková z Oddělení podpůrné a paliativní péče FN HK. Psychoterapii geriatrických pacientů v hospicové péči, tolik důležité téma, si zvolila ve své přednášce Mgr. Elena Fajstavrová, DiS., z Hospicu Anežky České v Červeném Kostelci. Sekci zakončil příspěvkem Spirituální péče o klienty domova pro seniory v závěru života Mgr. David Hron z Domova Sue Ryder Praha.
Žádný z našich kongresů nemůže vynechat ani téma narůstajícího geriatrického syndromu – kognitivních poruch. Situaci týkající se péče o lidi s demencí v Evropě představila docentka MUDr. Iva Holmerová, Ph.D., dlouholetá předsedkyně Evropské alzheimerovské společnosti, zakladatelka Gerontologického centra Praha, působící na Fakultě humanitních studií UK v Praze. Nové mezioborové doporučené postupy pro léčbu Alzheimerovy nemoci, zkušenosti z dvouleté spolupráce čtyř odborných společností – neurologické, psychiatrické, geriatrické a společnosti praktických lékařů – představila MUDr. Zuzana Šnajdrová, členka výboru ČGGS z pracoviště Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze. Tento dokument je výsledkem usilovné několikaleté spolupráce zúčastněných oborů. Gerontopsychiatrie byla představena primářkou MUDr. Vandou Frankovou z Psychiatrické nemocnice Dobřany, která pohovořila o neuropsychiatrických a behaviorálních symptomech demence a terapeutickém přístupu.
Zcela záměrně jsem se rozepsala o tomto Celostátním gerontologickém kongresu, neboť jsem k tomu byla vyzvána řadou kolegů, kteří vzhledem k pracovním povinnostem nemohli být přítomni. Byl vznesen i požadavek na možnost získání nahrávek příspěvků z dalšího kongresu. Je to jistě otázka finančních možností odborné společnosti.
Vždy, když sestavuji program kongresu, mám obavy, že nebude dost přednášejících, dost účastníků, firem apod. Kdo pořádá takovéto akce, mi dá určitě zapravdu. Letos se však ukázalo, že mé obavy nebyly opodstatněné. Dvě paralelní sekce během dvou dnů, 300 účastníků a 72 odborných přednášek jsou toho důkazem. Vzniká zde ale velký závazek do budoucna. Příští rok slavíme 30. výročí našeho kongresu a já společně s kolegy cítím velkou odpovědnost za vytvoření programu přinejmenším stejně, ale raději ještě zajímavějšího, než tomu bylo v předešlých ročnících. Držte nám pěsti a doufám, že v příštím roce bude účast ještě hojnější než letos. Za organizátory mohu slíbit, že se budeme snažit, aby vás program zaujal. ¡
MUDr. Božena Jurašková, Ph.D.
za organizátory kongresu
Štítky
Geriatrie a gerontologie Praktické lékařství pro dospělé ProtetikaČlánek vyšel v časopise
Geriatrie a Gerontologie
2024 Číslo 3
- PŘÍBĚH: Bylo mi 27
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Zásady péče o pacienta v pronační poloze
- Orální lichen planus v kostce: Jak v praxi na toto multifaktoriální onemocnění s různorodými symptomy?
- K nejčastějším kožním komplikacím stomie patří macerace
Nejčtenější v tomto čísle
- Poruchy polykání ve stáří
- Svalová dynamopenie a sarkopenie ve stáří
- Chronický renokardiální syndrom u seniorů – pohled nefrologa a poznámky pro praxi
- Vztah mezi BDNF, irisinem, svalovou hmotou a sílou a kognitivními funkcemi u starších žen: jak tyto parametry predikují výsledky ve vybraných kognitivních testech