Editorial
Vyšlo v časopise:
Geriatrie a Gerontologie 2024, 13, č. 3: 109
Kategorie:
Editorial
Vážené kolegyně a kolegové!
Až toto číslo vyjde, bude konec léta a před námi je opět perné období, kdy jako prio-
ritu spatřuji dokončení Národního programu rozvoje geriatrie, zařazení péče o geriatrické pacienty do MKN klasifikace a realizaci řady projektů důležitých pro vzdělávání a péči jako takovou.
Jsem přesvědčena, že nyní vykazujeme všichni maximální úsilí v uskutečnění všech výše uvedených plánů, a pevně doufám, že odměnou bude jejich realizace.
To, že máme stále časopis s geriatrickou tematikou, je neméně důležité a již poněkolikáté zdůrazňuji nutnost publikování v něm. Připravovat letní číslo není nikdy snadné.
Při kompletaci všech dodaných článků mě napadlo, jak mnohotvárná je péče o naše pacienty a jak hodně se dotýká ostatních oborů. Proto bude důležitá vzájemná spolupráce.
Pojem frailty ještě před několika roky nebyl ostatními odbornostmi reflektován a dnes se volá po jeho screeningu. Jeho správné definování, a zejména intervence patří především do kompetence geriatrů, avšak ostatní specialisty je třeba naučit tyto pacienty vyhledávat. Proto je každé téma zabývající se diagnostikou a následnou intervencí významným faktorem přispívajícím k prestiži oboru.
Velkým tématem oboru je prevence svalové dynamopenie a sarkopenie. Je obdivuhodné a inspirující, že se tímto geriatrickým syndromem zabývá profesor Zadák, který neúnavně dosud pracuje jako výzkumník a inovátor. Odhalil totiž slabinu metodického místa v objektivním stanovení svalové síly a dalších svalových funkcí ve výzkumu a klinickém řešení svalové dynamopenie a sarkopenie. Klade proto důraz na prevenci v této oblasti, která nabývá na významu s prodlužujícím se věkem seniorů. Geriatrie potřebuje výzkum v této oblasti a do budoucna bude vyžadovat mezioborovou spolupráci.
Vztahem svalové hmoty, síly a kognitivních funkcí se zabývají autoři z Fakulty tělesné výchovy a sportu UK v Praze a Neurologické kliniky 3. LF UK a FN Královské Vinohrady. Porozumění vztahu mezi senzomotorickými proměnnými a exerkiny, ovlivňujícími funkci mozku a kognici, umožňuje podle nich lépe chápat biologické procesy stárnutí. Práce ukazuje na nutnost dalšího výzkumu vztahu mezi látkami uvolňujícími se cvičením, svalovou hmotou, silou a kognitivními funkcemi.
Na další zajímavé téma poukazují autoři hradecké Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku a Radiologické kliniky. Dysfagie je stále aktuálnější a častější komplikací některých onemocnění ve vyšším věku. Autoři poskytují přehled o etiologii této poruchy, možnostech diagnostiky a terapeutického ovlivnění. I oni vyzdvihují nezbytnost mezioborové spolupráce, spolupráce s ošetřovatelským personálem a rodinnými příslušníky.
Další příspěvek ukazuje na využití hodnocení frailty u kandidátů transplantace ledvin. Dvě kazuistiky porovnávají způsob a výsledky hodnocení frailty podle epidemiologických kritérií fenotypu frailty podle Friedové a podle komplexního geriatrického hodnocení. Článek vyzdvihuje přínosy spolupráce oborů transplantační nefrologie a geriatrie.
Chronický renokardiální syndrom u seniorů – pohled nefrologa a poznámky pro praxi přináší další článek z hradecké nefrologické kliniky. Upozorňuje na vysokou mortalitu pacientů s chronickými nemocemi ledvin, a to již od časných funkčních stadií chronického onemocnění ledvin, popisuje základní patogenezi a podtrhuje klinický význam nejdůležitějších renálně podmíněných netradičních kardiovaskulárních rizik včetně těch, která jsou důležitá zejména pro pacienty vysokého věku.
Přehledový článek Racionalizace terapie nemocí horní části trávicího traktu (nejen) v geriatrii ukazuje na úskalí používané medikace u těchto onemocnění, kde může dojít snadno k iatrogennímu poškození, a je třeba si tyto aspekty uvědomit při jejich léčbě.
Zmapování údajů o stárnutí populace v České republice, které nepochybně znamená výzvu pro zdravotní a sociální systém, přináší další příspěvek, tentokrát od autorů z ÚZIS. Prezentované důkazy a tvrdá data jsou důležité pro naši práci a péči o geriatrické pacienty.
Letošní gerontologický kongres byl věnován právě tématu frailty a souvisejícím projektům. Proto jsem si neodpustila podat krátký přehled o jeho programu, který byl vysoce hodnocen nejen geriatry. Některé z inspirativních přednášek publikujeme v tomto čísle.
Vraťme se na začátek. Chci poděkovat všem autorům, kteří se v horkém létě místo zaslouženého odpočinku podíleli na tvorbě tohoto čísla. Doufám, že v dalších číslech budeme moci publikovat kazuistiky z vašeho pracoviště nebo výsledky vaší výzkumné práce. ¡
Hezké babí léto vám přeje
Božena Jurašková
Štítky
Geriatrie a gerontologie Praktické lékařství pro dospělé ProtetikaČlánek vyšel v časopise
Geriatrie a Gerontologie
2024 Číslo 3
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Zásady péče o pacienta v pronační poloze
- Orální lichen planus v kostce: Jak v praxi na toto multifaktoriální onemocnění s různorodými symptomy?
- PŘÍBĚH: Bylo mi 27
- Stresová inkontinence, nebo enuresis risoria?
Nejčtenější v tomto čísle
- Stárnutí populace v České republice: výzvy pro zdravotní a sociální systém
- Poruchy polykání ve stáří
- Svalová dynamopenie a sarkopenie ve stáří
- Chronický renokardiální syndrom u seniorů – pohled nefrologa a poznámky pro praxi