Editorial
Vyšlo v časopise:
Geriatrie a Gerontologie 2023, 12, č. 4: 153
Kategorie:
Editorial
Stárnutí a jeho aktivní podpora se stávají naléhavou výzvou pro zdravotnictví České republiky. Tento přístup reflektuje i stanovisko Světové zdravotnické organizace v dokumentu „Dekáda zdravého stárnutí 2021–2030“ jako odpověď na demografické prognózy pravděpodobného vývoje populace.
Zásadní, klíčové charakteristiky geriatrické medicíny podle WHO zahrnují koncept úspěšného stárnutí s důrazem na zachování a optimalizaci funkčního stavu seniorů. Tento předpoklad je možné naplnit na úrovni preventivní péče o mladé seniory a plošné edukace v rámci geriatrické prevence. Prevence je rovněž důležitá v péči o polymorbidní pacienty s cílem snížení chronické disability a nemocnosti ve vyšším věku včetně prodloužení tzv. zdravých roků s předpokladem jejich co nejlepší kvality. Významná je podpora funkčního stavu seniorů, odhalování dekondice, sarkopenie a poruch paměti. Dále vytváření principů správného životního stylu, podpora duševní rovnováhy a nabádání ke kardiovaskulární prevenci. V oblasti duševního zdraví lze implementovat meditační techniky a poznatky podporující dlouhověkost. Předpokladem toho je porozumění vědeckým poznatkům o stárnutí, dlouhověkosti, vitalitě a zapojení seniorů do péče o vlastní zdraví. Naší rolí je motivovat seniory a podporovat je v aktivitách směřujících k dobré kondici, radosti ze života a pěkným vztahům.
Péče o pacienty s komplexními klinickými potřebami je poskytována mezioborově. Jsme svědky geriatrizace medicíny, přičemž odborníci jiných oborů se stále více setkávají s pacienty seniory. Jako příklad dobré spolupráce v rámci klinické praxe můžeme nabídnout čtenářům sdělení z oboru endokrinologie: Sklerotizace absolutním alkoholem u obrovských cyst štítné žlázy a adenomů příštítných tělísek jako alternativa k operačnímu výkonu. Dalším příkladem průniku seniorské problematiky do ostatních oborů je článek kolegy otolaryngologa, který představuje možnosti řešení nedoslýchavosti u seniorů s důrazem na presbyakuzi. V oftalmologii se rozšiřují možnosti terapie věkem podmíněné makulární degenerace. Z oblasti klinické geriatrie pak představujeme kazuistiku nemocné s nově diagnostikovanou myasthenia gravis. Toto sdělení je výsledkem pečlivého vedení studentů lékařské fakulty školitelem a přináší zajímavosti týkající se diferenciální diagnostiky u geriatrických pacientů. Ke klíčovým charakteristikám geriatrické medicíny podle WHO náleží i celostní péče zaměřená na osobu, včetně komplexního vyhodnocení funkčních, zdravotních a sociálních faktorů. Vliv vybraných faktorů na přisuzovanou důstojnost hospitalizovaných pacientů je obsahem dalšího příspěvku.
WHO ve svých plánech myslí i na post-
akutní geriatrii: dlouhodobou péči, komunitní péči o geriatrické pacienty žijící ve vlastním prostředí. Zajištění další péče o nemocné je velmi důležité. Zahrnuje edukaci, účelně nastavenou individuální farmakoterapii chronických onemocnění, ať v prostředí domova pro seniory, nebo v domácím prostředí s eventuální podporou home care. V tomto čísle představujeme nový dotazník z oblasti paliativní péče u klientů v sociálním prostředí.
Smutnou kapitolou je konfrontace lékaře s domácím násilím na seniorech. Na tuto možnost je třeba myslet a patřičně jednat.
V současné době u geriatrického pacienta dominuje polymorbidita a s tím související polypragmazie, dekondice, nesoběstačnost a závislost na pomoci druhé osoby. Akutní dekompenzace zdravotního stavu roztáčí spirálu prohlubující se ztráty funkčního potenciálu a zhoršování zdatnosti. Geriatrie je oborem, který cestou rehabilitace a psychické podpory posiluje funkční schopnosti seniora, aktivními intervencemi kompenzuje chronické nemoci a zabraňuje exacerbacím. Rutinně se nyní zaměřujeme na diagnostiku syndromu frailty a týmově se podílíme na léčbě geriatrických syndromů. Geriatrie tak disponuje potenciálem ke zlepšení zdravotního stavu a funkční zdatnosti seniorů, a to cestou komplexního geriatrického vyšetření s následným nastavením individuálně zaměřených intervencí.
Je mi ctí, že se můžeme připojit s gratulací k životnímu jubileu paní prof. MUDr. Evy Topinkové, CSc., které si osobně velice vážím.
Velmi děkuji všem autorům, kteří se podíleli na skladbě posledního čísla Geriatrie a gerontologie v roce 2023. Všem čtenářům přeji objev něčeho zajímavého v předkládaných příspěvcích a do nového roku pevné zdraví, hodně sil, nadšení a věrnost oboru, který, jak pevně věřím, má velkou budoucnost.
MUDr. Milena Bretšnajdrová, Ph.D.
zástupce přednosty pro LP geriatrie
Fakultní nemocnice Olomouc
Štítky
Geriatrie a gerontologie Praktické lékařství pro dospělé ProtetikaČlánek vyšel v časopise
Geriatrie a Gerontologie
2023 Číslo 4
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- PŘÍBĚH: Bylo mi 27
- Orální lichen planus v kostce: Jak v praxi na toto multifaktoriální onemocnění s různorodými symptomy?
- Zásady péče o pacienta v pronační poloze
- K nejčastějším kožním komplikacím stomie patří macerace
Nejčtenější v tomto čísle
- Gerontologická prevence jako součást geriatrie
- Určení fází paliativní péče u klientů v domově pro seniory – představení nového dotazníku
- Myasthenia gravis u geriatrické pacientky
- Významné životní jubileum prof. MUDr. Evy Topinkové, CSc.