Editorial
Vyšlo v časopise:
Geriatrie a Gerontologie 2023, 12, č. 2: 49
Kategorie:
Editorial
Vážení kolegové, milí čtenáři,
velmi mě těší, že číslo Geriatrie a gerontologie, které právě držíte v rukou, vám přinese řadu nových informací, neboť jsme zařadili několik původních prací. Doufám, že s výběrem článků budete spokojeni a naleznete v nich informace, které uplatníte ve své klinické praxi.
Věřím, že vás zaujme příspěvek, který se věnuje problematice frailty a hodnotí dopad tohoto syndromu na kvalitu života a zdravotní péči u akutně hospitalizovaných pacientů. Analyzovaná data upozorňují na riziko zvýšené mortality spojené se syndromem frailty u akutně hospitalizovaných seniorů a zdůrazňují nutnost prevence i adekvátní léčby. Připomínám, že jsme vytvořili Klinický doporučený postup pro výkon vyhodnocení frailty, který byl schválen výborem ČGGS ČLS JEP na základě mezinárodních doporučených postupů a o kterém jste byli podrobně informováni v předchozím čísle.
Frailty se věnuje i druhá původní práce, mapující prevalenci křehkosti u populace starší 50 let v České republice. Na základě dat projektu SHARE identifikuje rizikové determinanty, které mohou rozvoj křehkosti negativně ovlivňovat. Významný je i fakt, že výsledky projektu by mohly sloužit jako podklad pro jednání s pojišťovnami v oblasti podpory nutriční péče a podpořit vznik programu zaměřujícího se na prevenci rizikových faktorů disability v rámci veřejného zdravotnictví.
Do aktuálního čísla jsme dále zařadili příspěvek, který popisuje péči o seniory s diabetem s využitím dat z Diabetologického registru. Jedná se o unikátní práci, přinášející první komplexní zpracování těchto údajů v České republice. Data zahrnují všechny pacienty se zdravotním pojištěním a prokázanou diagnózou diabetes mellitus. D
alší původní práce se zabývá psychickým a fyzickým stavem pacientů v následné péči.
Zajímavé informace přináší i článek zaměřený na výsledky operačního léčení zlomenin proximálního femuru na olomouckém pracovišti. Zlomenina proximálního femuru představuje jednu z nejčastějších úrazových diagnóz a závažně ohrožuje především geriatrické pacienty. Vzhledem ke stárnutí populace musíme počítat s tím, že těchto diagnóz bude přibývat.
Další sdělení se věnuje podtlakové terapii, která je metodou zavedenou v léčbě komplikovaných a nehojících se ran, nicméně až s rozvojem přístrojové techniky můžeme využívat její potenciál i u méně komplikovaných ran. Léčba ulcerací dolních končetin žilní etiologie náleží k méně používaným a patří mezi možnosti, jak urychlit hojení defektů. Mezi zajímavé přehledové články patří i aktuální téma léčby klostridiové kolitidy s využitím fekální bakterioterapie. Právě brněnské pracoviště, z jehož zkušeností článek vychází, má v České republice prvenství v jeho použití. Věnujeme se rovněž tématu presbyfagie a dysfagie, které patří mezi časté problémy, jež řešíme u našich pacientů. A nechybí zajímavá kazuistika týkající se hepatální osteodystrofie u geriatrické pacientky. Kazuistika poukazuje na souvislost mezi dekompenzací jaterního onemocnění a progresí kostní nemoci – ne vždy na tuto možnost myslíme.
V neposlední řadě bych v rámci editorialu chtěla poděkovat předsedkyni ČGGS, paní primářce Boženě Juraškové, za skvělou organizaci výroční akce České gerontologické a geriatrické společnosti – 28. celostátního gerontologického kongresu v Hradci Králové. Kongres vzbudil množství pochvalných ohlasů a za její angažovanost nejen za jejího předsednictví jí právem patří obrovské díky.
Na závěr bych chtěla vaši pozornost nasměrovat k nadcházejícím volbám do výboru České gerontologické a geriatrické společnosti, které nás čekají na podzim. Pokud máte zájem se zapojit do aktivit výboru, podívejte se prosím na podrobnosti uvedené v tomto čísle.
Přeji vám hezké léto a doufám, že naberete hodně sil a energie do další práce.
prim. MUDr. Katarína Bielaková,Ph.D., MHA
Klinika interní, geriatrie a praktického
lékařství LF MU a FN Brno
Štítky
Geriatrie a gerontologie Praktické lékařství pro dospělé ProtetikaČlánek vyšel v časopise
Geriatrie a Gerontologie
2023 Číslo 2
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Zásady péče o pacienta v pronační poloze
- PŘÍBĚH: Bylo mi 27
- Orální lichen planus v kostce: Jak v praxi na toto multifaktoriální onemocnění s různorodými symptomy?
- Zápach při inkontinenci je častou obavou pacientů
Nejčtenější v tomto čísle
- Presbyfagie versus dysfagie – role logopeda v řešení poruch polykání
- Frailty – prevalence výskytu u akutně hospitalizovaných seniorů v letech 1995–2022
- Psychický a fyzický stav pacientů v následné nemocniční péči – analýza výsledků review české literatury
- Výsledky operačního léčení zlomenin proximálního femuru u pacientů operovaných na Traumatologické klinice Fakultní nemocnice Olomouc v letech 2017–2021