#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

ZE SBÍRKY GALERIE VÝTVARNÉ HO UMĚNÍ ( GAVU ) CHEB


Vyšlo v časopise: Čes-slov Pediat 2025; 80 (1): 2.

V tomto roce představíme na obálkách našeho časopisu výtvarná díla ze sbírek Galerie výtvarného umění v Chebu. při příští návštěvě západního cípu naší země určitě neopomiňte tuto galerii navštívit. ředitel mgr. marcel fišer, ph.d., galerii představuje:

Galerie výtvarného umění v chebu patří k menším muzeím umění, disponuje však mimořádně kvalitní sbírkou a jedinečnou budovou barokního paláce bývalé radnice situovanou přímo na chebském náměstí. Galerie se orientuje jednak na umění 20. a 21. století, jednak na gotické umění z historického regionu chebska. od roku 2016 je její součásti i retromuseum v sousední budově, věnované životnímu stylu a designu 60. až 80. let. Galerie divákovi nabízí hned čtyři stálé expozice a vedle toho vždy několik větších i menších výstav v obou svých budovách.

Josef čapek:

Myjící se dítě (1916)

sbírka Galerie vÝtvarnéHo umĚní (Gavu) cHeb. umĚní 20. a 21. století. Foto: jiří Gordon

 

Josef Čapek (1887–1945) patří k nejosobitějším umělcům českého kubismu. (Jeho obraz Česající se byl publikován v Česko-slovenské pediatrii ve druhém čísle ročníku 2023.) kubistické tvarosloví si přetvořil v uvolněnějším a z hlediska psychologického emotivnějším duchu. druhým pólem kubistického umění v Čechách bylo Fillovo ortodoxní chápání kubistických forem. Čapek, který se věnoval výtvarnému projevu rovněž teoreticky, se intenzivně zajímal o umění tzv. přírodních národů. nacházel v něm podněty pro svůj styl, do kterého vždy vnášel citové zaujetí. do svých formálně nevšedních obrazů vkládal hlubší výpověď. Čapek byl především figuralista, který své postavy oprostil na znak tvořený základními geometrickými tělesy, zjemněnými či zdůrazněnými barevností odpovídající malířovu pojetí. V počátcích své tvorby maloval často různé lidské činnosti, charakterizované většinou jednou postavou. Bylo to jakési předznamenání civilismu 20. let.

obraz Myjící se dítě patří do skupiny děl, jejichž námětem je toaleta a kterých v té době vytvořil Čapek více. dominantními barvami jsou modrá, vymezující pozadí, a červená pro dětskou postavu a lavor. trojrozměrnost dodává prostoru světelné odstínění za použití běloby a zdůraznění černou barvou v místech, která jsou ve stínu. přechody ze světla do stínu jsou ostře ohraničené, zatímco běloba zesvětlující prostor zjemňuje celý obraz. Malíř tu vystihl dětskou fyziognomii oblými tvary, se kterými souzní i tvar umyvadla. Čapek celkovým zjednodušením formy umocnil intimitu výjevu i citové působení obrazu.

Juliana Boubíkováá Jahnová


Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská pediatrie

Číslo 1

2025 Číslo 1
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Problematika pacienta s dentinovou hypersenzitivitou
nový kurz
Autoři: MDDr. Diana Kovářová

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Antiseptika a prevence ve stomatologii
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Snímatelné zubní náhrady a fixační krémy
Autoři: doc. MUDr. Hana Hubálková, Ph.D.

White paper - jak vidíme optimální péči o zubní náhrady
Autoři: MUDr. Jindřich Charvát, CSc.

Všechny kurzy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#