Co je potřeba vědět pro správnou aplikaci subkutánních imunoglobulinů?
Součástí odborného programu byly i 4 workshopy. Z nich přibližujeme dva, které pojednávaly o správné aplikaci subkutánních imunoglobulinů (SCIG).
Na co si dát pozor
Mgr. Ilona Teplá z Ústavu klinické imunologie a alergologie LF UK a FN Hradec Králové se podělila o poznatky z praxe v oblasti podávání Ig. Přiblížila aplikované látky, výhody a nevýhody intravenózních Ig (IVIg) i SCIg, doporučovaná místa těla vhodná k aplikaci (břicho vlevo a vpravo od pupku, zevní a vnitřní strana stehen, zadní strana paží a oba boky) a metody aplikace SCIg (rapid push či metoda s použitím infuzní pumpy) i vhodné aplikační jehly se sterilním lepením napevno pro snazší fixaci či zaváděč, který je výhodou obzvláště při aplikaci u dětí. Apelovala, aby se vždy volil vhodný typ jehly, vybírala doporučovaná místa těla pro aplikaci a vždy se zohledňovaly individuální charakteristiky pacienta, neboť tím vším lze předejít možným komplikacím. Z lokálních reakcí při s. c. podání, na které je třeba pamatovat, vyzdvihla mimo jiné erytém, zejména v prvních týdnech od zahájení léčby, otok, zejména při aplikaci do nižších kvadrantů, než je doporučováno, či svědění. Pozor je potřeba dát i na velikost objemu podávaného do podkoží, rychlost podání nebo vhodnost zvoleného typu jehly.
Jak probíhá správná aplikace fSCIG?
Všeobecná sestra z Hematologicko-onkologického oddělení FN Plzeň Lenka Karasová přiblížila praktické zkušenosti se substitucí Ig. Na jejím pracovišti se od roku 2017 podávají SCIg facilitované hyaluronidázou (fSCIg). Jakmile je pacient indikován, dochází na denní stacionář, kde je edukován, poučen o průběhu aplikace. V ambulanci na jejím pracovišti se aplikuje do okolí pupku a zafixuje transparentní fólií. Jako první se podává hyaluronidáza v množství podle dávky imunoglobulinu a rychlostí 1–2 ml/min., následuje 10minutová pauza a pak se infuzní pumpou aplikuje samotný imunoglobulin zahřátý na pokojovou teplotu. „Během aplikace pacienta monitorujeme, tážeme se, zda má nějaké potíže, kontrolujeme místo vpichu, a pokud je to první aplikace, ještě 20 minut po ukončení do dokumentace zaznamenáváme čas a místo podání, šarži a případné komplikace.“ Správná indikace substituce imunoglobulinů snižuje rizika závažných infekčních komplikací u hematoonkologických pacientů a zkušenost jejího pracoviště se subkutánní aplikací imunoglobulinů ukazuje na její dobrou toleranci a nízký výskyt nežádoucích účinků.
Eva Srbová
redakce proSestru.cz
Zdroj: Karasová L., Kautová E., Plháková M., Teplá I. Workshop sester o správné subkutánní aplikaci. Sesterský edukační seminář s workshopem správné aplikace imunoglobulinu, Praha, 2. 12. 2023.