Výskyt migrény v souvislosti s dysbalancí či přílišnou interferencí profesního a rodinného života
Rozsáhlá brazilská studie, jejíž výsledky byly publikovány na sklonku loňského roku, sledovala souvislost mezi výskytem migrény a faktory (ne)vyvážeností pracovního a rodinného života.
Sledovaná populace a indikátory
Longitudinální studie zdraví dospělých ELSA zkoumala vliv interferencí mezi profesním a osobním životem jedinců na výskyt migrény. Celkově výzkum zahrnul 6183 žen a 5664 mužů. Migréna byla v rámci výzkumu klasifikovaná dle kritérií International Headache Society (IHS).
Hodnoceny byly 4 ukazatele: časové zasahování práce do rodinného života (TB-WFC – time-based interference of work with family), náročnost práce zasahující do rodinného života (SB-WFC – strain-based interference of work with family), zasahování rodinného života do práce (FWC – family with work conflict) a nedostatek času na péči o sebe sama a nedostatek volného času (LOT – lack of time).
Výsledná zjištění
U žen byla běžná či klasická migréna (dle klasifikace IHS pod kódem 1.1 – Migréna bez aury a 1.2 – Migréna s aurou) významně častější při SB-WFC (poměr šancí [OR] = 1,28; 95% interval spolehlivosti [CI] 1,06–1,55), při FWC (OR = 1,32; 95% CI 1,00–1,75) a při LOT (OR = 1,30; 95% CI 1,08–1,58). Výskyt pravděpodobné migrény (dle klasifikace IHS pod kódem 1.6) byl častější u SB-WFC (OR = 1,17; 95% CI 1,00–1,36). Zvýšené psychické nároky vyplývající z profese spolu s nízkou podporou okolí v interakci s nedostatkem času na osobní péči a s nedostatkem volného času byly spojeny s běžnou či klasickou migrénou.
Mezi muži byl výskyt pravděpodobné migrény spojen s LOT (OR = 1,34; 95% CI 1,09–1,64). Častější výskyt pravděpodobné migrény byl zaznamenán u SB-FWC.
Závěr
Vhodné vyvážení profesního a rodinného života je velmi relevantní z hlediska zvýšení úspěšnosti léčby migrény a snížení jejího výskytu.
(imt)
Zdroj: Griep R. H., Toivanen S., Santos I. S. et al. Work-family conflict, lack of time for personal care and leisure, nd job strait in migraine: resuts of the Brazilian Longitudinal Study of Adult Health (ELSA-Brazil). Am J Ind Med 2016 Nov; 59 (11): 987−1000, doi: 10.1002/ajim.22620.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Pomůže v budoucnu s triáží na pohotovostech umělá inteligence?
- Zásady správného měření dechové frekvence
- Úskalí výpočtů dávkování léků – převody jednotek i stanovení rychlosti infuze
- Jídelníček stomika je zásadní: Co vše mu můžeme poradit?
- Flatulence neboli plynatost. K čemu je nám vlastně dobrá?