Vliv ústní vody s obsahem fluoridu sodného na remineralizaci počínajících kazů skloviny – studie in situ
Prevence zubního kazu sestává ze tří základních pilířů: pravidelného odstraňování biofilmu ze zubního povrchu, prodloužení přestávek mezi příjmem potravy a tzv. fluoridové prevence. Posledně jmenovaná má své odpůrce i zastánce, faktem ale zůstává, že fluoridy mají na remineralizaci skloviny vliv.
Tuto skutečnost potvrdila i zde prezentovaná studie thajských a japonských autorů o efektivitě ústní vody při remineralizaci počínajících kazů skloviny.
Průběh studie
Celkem 12 dobrovolným ortodontickým pacientům byl do jednoho z ortodontických zámků zafixován vzorek demineralizované skloviny odebraný z uměle připraveného zubu. Dobrovolníci pak byli rozděleni na 4 skupiny: první si čistila zuby zubní pastou s fluoridy 2× denně, druhá používala navíc výplach fluoridovanou ústní vodou s obsahem NaF 0,05 % po obědě, třetí vyplachovala před spaním a čtvrtá 2× denně. Po 21 dnech byly odečteny změny ve sledované sklovině pomocí mikro-CT.
Závěr
Výsledky ukázaly, že používání ústní vody spolu se zubní pastou výrazně podporuje remineralizaci a zastavení rozvoje zubního kazu ve sklovině. Nejvíce pak při vyplachování ústní vodou 2× denně. Data tedy ukazují, že na frekvenci užívání ústní vody záleží, a mohou vést i k novým doporučením pro pacienty se zvýšenou kazivostí zubů.
(jez)
Zdroj: Songsiripradubboon S., Hamba H., Trairatvorakul C., Tagami J. Sodium fluoride mouthrinse used twice daily increased incipient caries lesion remineralization in an in situ model. J Dent 2014; 42 (3): 271–278, doi: 10.1016/j.jdent.2013.12.012.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Kongresy
Odborné události ze světa medicíny
26. 11.
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Jak se noční sova může přenastavit na ranní ptáče?
- Co způsobuje pooperační infekce? Na vině může být i naše vlastní mikrobiota
- Úskalí výpočtů dávkování léků – převody jednotek i stanovení rychlosti infuze
- Zásady správného měření dechové frekvence