Chůze do schodů pomáhá prodloužit život a vyhnout se srdečním chorobám
Na letošním jarním kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC) věnovaném preventivní kardiologii byla mimo jiné prezentována metaanalýza, která nabízí obrázek o tom, jak srdce, cévy i celé naše tělo profitují z rozhodnutí vyjít schody, místo abychom se svezli výtahem nebo po eskalátoru.
Nižší riziko úmrtí
I drobná pohybová aktivita, jako je chůze do schodů, může mít velký přínos pro zdraví. Alespoň to vyplývá z výsledků metaanalýzy, do níž byly zahrnuty nejlepší dostupné důkazy k tématu (bez ohledu na počet zdolaných poschodí či rychlost chůze). Jednalo se o 9 studií s úhrnným počtem 480 479 účastníků s mediánem doby sledování 14 let.
Studijní populace se neomezovaly jen na zdravé jedince, ale byl v nich zkoumán vliv chůze do schodů i u těch, kteří měli v anamnéze infarkt myokardu nebo onemocnění periferních tepen.
V porovnání s jedinci, kteří aktivní zdolání pater nevyužili, byla chůze do schodů spojena s 24% snížením rizika úmrtí z jakékoliv příčiny (relativní riziko [RR] 0,76; 95% interval spolehlivosti [CI] 0,62–0,94; p = 0,01) a o 39 % nižší pravděpodobností úmrtí na kardiovaskulární onemocnění, včetně úmrtí na infarkt myokardu, srdeční selhání a cévní mozkovou příhodu (CMP) (RR 0,61; 95% CI 0,48–0,79; p = 0,002). Závěry metaanalýzy zatím nebyly publikovány v odborném tisku, neprošly tedy standardním recenzním řízením.
Výhody oproti obyčejné chůzi
Jistě vás napadá, proč jsou zdravotní přínosy chůze do schodů tak významné, přestože jde o drobnou aktivitu. Chůze do schodů je obzvlášť účinným pohybem, protože se u něj pracuje s váhou vlastního těla a je třeba do ní zapojit několik svalových skupin, včetně kvadricepsů, hamstringů, hýžďových a lýtkových svalů.
Představuje typ odporového tréninku, který pomáhá udržet svalovou hmotu, což je zásadní pro metabolické zdraví a regulaci koncentrace glukózy v krvi. Krátký úsek vysoce intenzivního úsilí navíc dokáže zlepšit kardiorespirační kondici zapojením srdce a plic.
Ač jde o přerušovaný pohyb, ukázalo se, že chůze do schodů dokáže zvýšit maximální množství kyslíku, které je tělo schopno dodat pracujícím svalům při fyzické zátěži (VO2max), což je klíčový marker kardiovaskulární kondice.
V tomto ohledu má zjevné výhody i oproti obyčejné chůzi, což je další velmi populární typ aktivity, protože se při ní dosahuje vyšší tepové frekvence, aniž by toto zvýšení bylo nebezpečné. Představuje také funkční pohybový vzorec, který zlepšuje rovnováhu, koordinaci a mobilitu.
Výjimečností chůze do schodů tedy je, že se při ní kombinuje odporové a kardiovaskulární cvičení. Simultánně se při ní zapojují jak srdce a plíce, tak svaly. Tento duální benefit je pravděpodobně důvodem, proč má chůze do schodů vliv na prodloužení života.
Začít pomalu a postupně zvyšovat zátěž
Jak zapracovat chůzi po schodech do svého každodenního života? Jako u jiných pohybových a silových aktivit se doporučuje začít pomalu a postupně zvyšovat jejich frekvenci a trvání.
Například místo eskalátoru to vzít po schodech, i když je to jenom jedno poschodí. Příště můžete zvýšit rychlost chůze nebo třeba vynechat další eskalátor. Případně jet do nižšího patra, než je cílové, a postupně výtah vynechat zcela. Stanovit si cíl, například vyjít určitý počet schodů za den nebo týden, nám může poskytnout motivaci. Je také důležité poslouchat naše tělo a dělat si potřebné přestávky nebo uzpůsobit intenzitu aktivity.
Kardiovaskulární onemocnění jsou do značné míry preventabilní i díky drobným typům aktivit, jako je chůze do schodů. Přesto více než 1 ze 4 dospělých nedosahuje doporučených úrovní fyzické aktivity. Na základě výsledků metaanalýzy je tedy žádoucí, abychom chůzi do schodů zakomponovali do svého každodenního režimu. Podle všeho to vypadá, že platí pravidlo, které je ovšem třeba ještě v dalších studiích ověřit, že čím více schodů, tím větší přínos pro zdraví a dlouhověkost.
V oblasti kardiovaskulárního zdraví se počítá každý drobný pohyb a největší účinek má změna z ničeho na něco. Jak radí většina trenérů, důležité je najít si aktivitu, která nám bude vyhovovat nejvíce. Možná je chození do schodů právě tím jednoduchým pohybem, který bude přijatelný a udržitelný právě pro vás nebo vaše pacienty.
(pok)
Zdroje:
1. Paddock S., Veerni R., Bhalraam U. et al. Evaluating the cardiovascular benefits of stair climbing: a systematic review and meta-analysis. ESC Preventive Cardiology, 2024 Apr 26. Dostupné na: https://esc365.escardio.org/presentation/279143
2. Climb stairs to live longer. European Society of Cardiology, 2024 Apr 26. Dostupné na: www.escardio.org/The-ESC/Press-Office/Press-releases/Climb-stairs-to-live-longer
3. Curley B. Climbing stairs may improve heart health, promote longevity. Medical News Today, 2024 Apr 26. Dostupné na: www.medicalnewstoday.com/articles/climbing-stairs-may-improve-heart-health-promote-longevity
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Úskalí výpočtů dávkování léků – převody jednotek i stanovení rychlosti infuze
- Zásady správného měření dechové frekvence
- Pomůže v budoucnu s triáží na pohotovostech umělá inteligence?
- Jídelníček stomika je zásadní: Co vše mu můžeme poradit?
- 10 tipů jak zvládat noční směny