Virus zika zjištěn již i v USA
V USA byl potvrzen první případ nákazy virem zika, který vyvolává mikrocefalii u dětí narozených matkám infikovaným v těhotenství. Hlavním vektorem šíření viru zika jsou komáři a infekce se vyskytuje v tropické Africe, v jihovýchodní Asii na tichomořských ostrovech a v Jižní i Střední Americe.
V Brazílii stoupl počet případů mikrocefalie novorozence z důvodu infekce matky vyvolané tímto virem ze 150 v roce 2014 na téměř 4 tisíce v roce 2015. V září 2015 byl virus zika zjištěn na Kapverdských ostrovech. V USA se virus zika objevil v Texasu v prosinci 2015 u osoby, která přicestovala z El Salvadoru. Předpokládá se, že tento případ povede k nové rozsáhlé surveillance a aktivitám na ochranu před vektorem. Virus mohou na území USA přenášet dva druhy komárů rodu Aedes. Po horečce dengue, západonilské horečce a horečce chikungunya jde o čtvrté virové onemocnění přenášené členovci, jež se v posledních 20 letech objevilo na západní polokouli.
Virus zika patří mezi arboviry a byl objeven v roce 1947 v Ugandě. Klinický průběh infekce zahrnuje nespecifické příznaky podobné chřipce, jako jsou bolest svalů, kloubů a vyrážka. Léčba spočívá v klidu na lůžku a podpůrné péči, člověk se uzdraví obvykle do týdne. Infekce je ovšem nebezpečná přenosem na nenarozené dítě, u kterého vede k nedostatečnému vývoji mozku před narozením. Souvislost mezi infekcí zika a mikrocefalií byla popsána poté, co byl virus nalezen v amniové tekutině matky a v mozku a srdci postiženého novorozence. Ve vývoji nejsou žádné vakcíny proti tomuto viru.
S blížícím se jarem a létem budou doporučená opatření na ochranu před komáry v USA zřejmě zahrnovat zakrytí všech potenciálních malých rezervoárů vody (včetně kbelíků, květináčů či starých pneumatik), používání okenních sítí nebo klimatizace v budovách a schválených repelentů v přírodě (nutné je opakované nanášení po několika hodinách). Brazilské zdravotnické orgány dokonce radí ženám odložit početí, a snížit tak riziko závažného důsledku této infekce v těhotenství.
(zza)
Zdroje:
1. Fauci A. S., Morens D. M. Zika virus in the Americas − yet another arbovirus threat. N Engl J Med 2016 Jan 13 [Epub ahead of print]. Dostupné na: http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMp1600297
2. McCarthy M. First US case of Zika virus infection is identified in Texas. BMJ 2016 Jan 13; 352: i212.
3. Kelly J. C. First Zika virus case in continental United States confirmed in Texas. Medscape 206 Jan 11. Dostupné na: http://www.medscape.com/viewarticle/857072
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
26. 11.
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Jak se noční sova může přenastavit na ranní ptáče?
- Co způsobuje pooperační infekce? Na vině může být i naše vlastní mikrobiota
- Úskalí výpočtů dávkování léků – převody jednotek i stanovení rychlosti infuze
- Zásady správného měření dechové frekvence