Technologie Pro-Argin v řešení hypersenzitivity dentinu
Dentinová hypersenzitivita je široce rozšířeným problémem. Technologie Pro-Argin se – na základě provedených studií – zdá být účinnou možností, jak s tímto problémem bojovat.
Úvod
Hypersenzitivita dentinu se dle dostupných dat vyskytuje u 4–57 % pacientů v klinické praxi zubního lékaře. U pacientů léčících se s parodontálním onemocněním je to pak 60–98 %. Bylo formulováno více teorií vysvětlujících vznik hypersenzitivity dentinu, ale nejčastěji přijímaná je teorie hydrodynamická, která předpokládá, že bolestivé stimuly jsou vyvolány pohybem tekutiny v dentinových tubulech.
V léčbě dentinové hypersenzitivity existují dva primární cíle:
- přerušení neuronové odpovědi na bolestivé stimuly;
- okluze dentinových tubulů k omezení hydrodynamického mechanismu dráždění nervových vláken.
Klinicky prokázaná činnost technologie Pro-Argin
V nedávné době bylo provedeno několik studií srovnávajících účinky desenzibilizujících zubních past s obsahem 8 % stroncium-acetátu a zubních past na bázi technologie Pro-Argin (s obsahem 8 % argininu a uhličitanu vápenatého).
Přestože v in vitro studiích při laboratorních podmínkách vykazují ve srovnání s technologií Pro-Argin zubní pasty s obsahem stroncium-acetátu obdobnou (a někdy i lepší) úroveň okluze dentinových tubulů, v in vivo studiích se lepší klinická účinnost stronciových zubních past nepotvrdila.
Parkinson et al. ve svých studiích prokázali, že technologie Pro-Argin poskytuje pacientům trvalejší úlevu při požívání běžných kyselých jídel a nápojů.
V dalších studiích byla zkoumána míra úlevy od bolesti při různých stimulech. Technologie Pro-Argin vykazovala výrazně vyšší účinnost než zubní pasty se stroncium-acetátem jak při reakci na taktilní podměty (až 91 % po první aplikaci u technologie Pro-Argin vs. 5,8 % po první aplikaci u stroncium-acetátu), tak při reakci na proudění vzduchu (44,8 vs. 5,7 %).
Ve studiích zkoumajících dlouhodobý účinek působení desenzibilizujících zubních past byl prokázán trvalejší a výraznější účinek ve smyslu úlevy od bolesti u past založených na technologii Pro-Argin při jejich užívání trvajícím v řádu týdnů. Výraznější pak byl rovněž efekt snížení dentinové hypersenzitivity i po ukončení jejich používání, zatímco u past s obsahem stroncium-acetátu byl tento efekt minimální.
Závěry
Výsledky těchto nových klinických studií jednoznačně podporují závěry, že:
- zubní pasty obsahující 8 % argininu a uhličitanu vápenatého poskytují vynikající účinnost s ohledem na okamžitou i trvalou úlevu od dentinové hypersenzitivity ve srovnání se zubní pastou obsahující 8 % stroncium-acetátu;
- zubní pasty obsahující 8 % stroncium-acetátu nejsou účinnější, pokud jde o poskytnutí okamžité úlevy od hypersenzitivity dentinu, než běžné zubní pasty s fluoridem.
(norg)
Zdroj: Cummins D. Advances in the clinical management of dentin hypersensitivity: a review of recent evidence for the efficacy of dentifrices in providing instant and lasting relief. J Clin Dent 2011; 22 (4): 100–107.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Kongresy
Odborné události ze světa medicíny
26. 11.
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Jak se noční sova může přenastavit na ranní ptáče?
- Úskalí výpočtů dávkování léků – převody jednotek i stanovení rychlosti infuze
- Zásady správného měření dechové frekvence
- Jak nám pocit vděčnosti pomáhá snáze se rozloučit se životem
- 10 tipů jak zvládat noční směny