#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Péče o pokožku u pacientů trpících inkontinencí

21. 9. 2017

Inkontinence, tedy nechtěný samovolný únik moči, s sebou nese také zvýšené riziko vzniku opruzenin a onemocnění kůže intimních partií. Volbou vhodných inkontinenčních pomůcek a specializovaných prostředků péče o pokožku lze podráždění kůže účinně předcházet a zlepšit tak kvalitu života pacientů.

Reklamní sdělení:

Inkontinence, tedy nechtěný samovolný únik moči, s sebou nese také zvýšené riziko vzniku opruzenin a onemocnění kůže intimních partií. Volbou vhodných inkontinenčních pomůcek a specializovaných prostředků péče o pokožku lze podráždění kůže účinně předcházet a zlepšit tak kvalitu života pacientů.

Inkontinence neznamená pro pacienta jen únik moči

U pacientů po 65. roce života patří inkontinence k nejfrekventovanějším medicínským problémům, je častější než osteoporóza, nádorové nemoci a onemocnění kardiovaskulárního systému. Inkontinence pacientům přináší mnoho potíží, o kterých se často zdráhají mluvit a jež mohou negativně ovlivňovat aktivity pacientů a jejich sociální vztahy. Lidé postižení inkontinencí se častěji straní společnosti a omezují své aktivity mimo domov − důvodem jsou zejména pocity studu a obavy ze společenského „ztrapnění se“, ať už pro samotný únik moči, nebo možný zápach. Kvůli omezení aktivit a sociální izolaci s sebou inkontinence nese zvýšené riziko vzniku či zhoršení dalších, zdánlivě nesouvisejících zdravotních potíží.  

Dalším problémem úzce souvisejícím s inkontinencí, o kterém pacienti neradi mluví, a proto ho také často efektivně neřeší, je IAD (incontinence-associated dermatitis), kdy v místech, kde je kůže vystavena působení moči, dochází vlivem chemické, mechanické a bakteriální iritace k narušení epidermis a vniku zánětlivého postižení dermis. Zejména u starších lidí, u nichž je regenerační schopnost kůže obecně nižší, může následně dojít k rozšíření infekce. Proto je u osob postižených inkontinencí velmi důležité důsledné dodržování intimní hygieny a péče o postiženou pokožku k tomu určenými přípravky.

Koncept Skintegrity

Aby byl dopad inkontinence na život pacienta co nejmenší, je nutné předcházet i dermatologickým komorbiditám souvisejícím s únikem moči. O to usiluje koncept Skintegrity, který je založen na používání vzájemně se doplňujících pomůcek a prostředků z řady produktů MoliCare.

První krok je výběr vhodných inkontinenčních pomůcek. Ty by neměly dráždit, měly by dobře pohlcovat zápach, být prodyšné a zároveň dostatečně absorpční a měly být co nejdiskrétnější. S vhodným výběrem pomůcek může pacientovi pomoci například i průvodce výběrem pomůcek na webových stránkách Moliklubu (www.moliklub.cz), jež se zaměřují na podporu pacientů s inkontinencí.

Druhým krokem je péče o pokožku v oblastech ohrožených IAD. Přípravky k tomu určené by měly mít pH blízké hodnotě 5,5 a nízký alergizační potenciál a měly by pronikat epidermis a pokožku dostatečně vyživovat a hydratovat ve všech jejích vrstvách. Pečující prostředky MoliCare Skin (dříve Menalind Professional) jsou navrženy tak, aby pečovaly o pokožku a zároveň nenarušovaly absorpční schopnost inkontinenčních pomůcek. Obsahují v sobě také komplex neutralizující zápach. Jsou rozděleny do několika řad: modrá řada je určena k čištění (včetně produktů, jež čistí bez použití vody), růžová řada vytváří na povrchu epidermis ochranný film a omezuje riziko vzniku IAD a žlutá řada hloubkově a dlouhodobě hydratuje.

Výběr vhodných pomůcek a vhodné péče usnadňuje pacientovi život a omezuje následné potíže, což ve výsledku vede k úspoře času i nákladů. 

(norg)

Zdroje: 

  1. Romžová M., Hurtová M., Pacovský J. Inkontinence moči ve stáří. Via practicis 2011; 8 (4): 182–185.
  2. Moliklub. Dostupné na: www.moliklub.cz
  3. Kosmetika Menalind Professional se mění na MoliCare Skin. Hartman-Rico, a. s., 2017.


Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#