Očekávaná průměrná délka života na světě vzrostla na 71 let
Podle zprávy WHO z května 2016 vzrostla předpokládaná celosvětová průměrná délka života od roku 2000 o 5 let na 71 let. Jde o největší nárůst od 60. let 20. století, který odvrátil i pokles pozorovaný v 90. letech. Mezi jednotlivými státy však stále existují značné rozdíly.
Podle této zprávy mají děti narozené v roce 2015 předpokládanou délku života 71,4 roku, přesněji řečeno dívky 73,8 roku a chlapci 69,1 roku. Nejdelší předpokládanou délku života mají Japonci (83,7 roku) následovaní obyvateli Švýcarska (83,4 roku), Singapuru (83,1 roku), Austrálie (82,8 roku) a Španělska (82,8 roku). Ženy se mají dožít nejvyššího průměrného věku v Japonsku (86,8 roku) a muži ve Švýcarsku (81,3 roku). Nejkratší očekávaná délka života je v Sieře Leone: 50,8 roku u žen a 49,3 roku u mužů.
Všech 29 zemí s předpokládanou délkou života přes 80 let patří mezi státy s nejvyššími příjmy a 22 zemí s průměrnou délkou života pod 60 let jsou státy subsaharské Afriky. V afrických státech bylo ovšem v posledních 15 letech zaznamenáno největší prodloužení očekávané délky života. Toho bylo dosaženo zejména snížením dětské úmrtnosti, pokrokem v léčbě malárie a větší dostupností antiretrovirových léků proti HIV.
Očekávaná délka života ve zdraví je 63,1 roku, což znamená, že přibližně 8 let života prožije průměrný pozemšťan s chorobou či disabilitou.
Co se týče příčiny úmrtí, každý rok zemře 5,9 milionu dětí do 5 let, 303 tisíc žen na komplikace těhotenství a porodu, 2 miliony lidí se nově nakazí HIV, 9,6 milionu tuberkulózou a 214 milionů malárií. Přes 10 milionů lidí předčasně zemře na kardiovaskulární nebo onkologické onemocnění, 1,25 milionu lidí při dopravních nehodách, 800 tisíc lidí spáchá sebevraždu a 475 tisíc lidí je zavražděno (z toho 80 % mužů).
„Svět udělal velký skok dopředu při snížení počtu předčasných úmrtí způsobených preventabilními a léčitelnými nemocemi. Klíčem k vyrovnání velkých rozdílů mezi jednotlivými zeměmi je dostupnost základní zdravotní péče pro všechny, kteří ji potřebují,“ uzavírá generální ředitelka WHO dr. Margaret Chanová.
(zza)
Zdroj: Life expectancy increased by 5 years since 2000, but health inequalities persist. Tisková zpráva WHO, 19. května 2016.
Dostupné na: www.who.int/mediacentre/news/releases/2016/health-inequalities-persist
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Pomůže v budoucnu s triáží na pohotovostech umělá inteligence?
- Zásady správného měření dechové frekvence
- Úskalí výpočtů dávkování léků – převody jednotek i stanovení rychlosti infuze
- Jídelníček stomika je zásadní: Co vše mu můžeme poradit?
- Flatulence neboli plynatost. K čemu je nám vlastně dobrá?