#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Nepodceňujte inkontinenci u hospitalizovaných pacientů

31. 8. 2016

Zdravotní sestry hrají velmi důležitou roli při řešení močové inkontinence u hospitalizovaných osob. Je tedy namístě si uvědomit, že svým přístupem i znalostmi přispívají k efektivní péči o inkontinentní pacienty.

Komerční sdělení:

Zdravotní sestry hrají velmi důležitou roli při řešení močové inkontinence u hospitalizovaných osob. Je tedy namístě si uvědomit, že svým přístupem i znalostmi přispívají k efektivní péči o inkontinentní pacienty.

Včasné řešení problému znamená i snížení nákladů

Cílem článku není rozebírat jednotlivé druhy inkontinence ani jejich příčiny a možnosti léčby. Důležité je apelovat na zdravotní sestry, aby k projevům inkontinence, které se v průběhu hospitalizace mohou vyskytnout z mnoha různých důvodů, přistupovaly aktivně. Problém by měly v rámci svých kompetencí řešit především včas. Kromě zdravotního hlediska totiž inkontinence hospitalizovaných pacientů představuje značnou ekonomickou zátěž, a to jak v rovině nákladů na inkontinenční a hygienické pomůcky v průběhu hospitalizace, tak v dlouhodobém horizontu (ošetřovatelská péče a náklady na ni a rovněž ztížené společenské uplatnění pacientů).

Odborné aspekty – na co nezapomínat při péči

Po odborné stránce by sestry měly pamatovat na to, že některé léky mohou ovlivňovat frekvenci vylučování i nucení na močení. Jde zejména o diuretika, opiáty, benzodiazepiny či antihistaminika. Z ošetřovatelského hlediska je potřeba vést pacienty vyžadující pomoc při vylučování k tomu, aby na nucení k močení včas upozorňovali. Důležitá je také aktivní podpora vyprazdňování v dvouhodinových intervalech. Svou roli hraje i péče o močový katétr, který by neměl zůstat zavedený déle, než je z lékařského hlediska nezbytně nutné. Zavedený katétr totiž zvyšuje riziko infekce močových cest, která může inkontinenci jak vyvolat, tak zhoršit.

Úprava stravovacího režimu

Na projevy inkontinence může mít vliv rovněž strava. Náhražky cukru a pálivé či kyselé potraviny mohou močové ústrojí značně podráždit. Kofein a alkohol pak zvyšují frekvenci močení a vyvolávají nucení na močení. Vhodná úprava stravovacího režimu, správný pitný režim a edukace pacienta tedy mohou projevy inkontinence omezit.

(pak)

Zdroj: Blanchette K. A. Exploration of nursing care strategies for the management of urinary incontinence in hospitalized women. Urol Nurs 2012; 32 (5): 256–259. Dostupné též na: www.medscape.com/viewarticle/773057.



Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#