Naděje budí časná diagnostika Parkinsonovy choroby založená na pachu kůže
Podle vědců ze Spojeného království by mohl jednoduchý test založený na pachu kůže jedince pomoci při časné diagnostice Parkinsonovy choroby. Již byla zahájena studie, která zkoumá chemické látky secernované pokožkou pacientů s Parkinsonovou chorobou.
Podnětem k této studii byla zkušenost manželky jednoho pacienta, která tvrdila, že pokožka jejího manžela měla před vznikem Parkinsonovy choroby a poté v jejím průběhu až do manželovy smrti odlišný charakteristický pach. Její tvrzení doložila pilotní studie, ve které spalo 6 pacientů s Parkinsonovou chorobou a 6 kontrolních jedinců přes noc v předem vypraném tričku. Trička byla poté rozstřižena napůl a anonymně zabalena. Zmíněná žena správně rozlišila vzorky u 11 z 12 účastníků a identifikovala všech 6 pacientů s Parkinsonovou chorobou. Navíc u osoby s falešně pozitivním výsledkem pachového testu se Parkinsonova choroba rozvinula zhruba o 9 měsíců později. Výzkumníci z Manchesterské univerzity proto zahájili větší kontrolovanou studii.
Kromě toho autoři studie izolovali prchavé látky z triček použitých v pilotní studii a snaží se identifikovat molekuly typické pro pacienty s Parkinsonovou chorobou. Výsledkem může být test, který umožní časnou diagnostiku a sledování progrese choroby. Kromě toho může studie přinést informace o biochemických pochodech uplatňujících se v patofyziologii Parkinsonovy choroby.
Prof. Barranová, která výzkum vede, zdůraznila, že v současné době se Parkinsonova choroba diagnostikuje pouze na základě zobrazení mozku, obvykle až v pokročilém stadiu. Časnější stanovení diagnózy by umožnilo nasadit léčbu, která by mohla napomoci zlepšit pacientův výsledný stav.
(zza)
Zdroj: Davenport L. Smell test offers hope of early Parkinson's diagnosis. Medscape Medical News – Neurology 2015 Nov 5.
Dostupné na: http://www.medscape.com/viewarticle/853998 (navštíveno 6. 11. 2015).
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Geriatrie a gerontologie Logopedie Neurologie Praktické lékařství pro dospělé Psychiatrie Rehabilitační a fyzikální medicínaOdborné události ze světa medicíny
26. 11.
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Úskalí výpočtů dávkování léků – převody jednotek i stanovení rychlosti infuze
- Zásady správného měření dechové frekvence
- Jídelníček stomika je zásadní: Co vše mu můžeme poradit?
- Co způsobuje pooperační infekce? Na vině může být i naše vlastní mikrobiota
Mohlo by vás zajímat
- Inkontinence trápí i muže
- Metodika úhrady pomůcek pro inkontinentní pacienty
- Michiganský dotazník a jeho využití pro screening močové inkontinence
- Vareniklin jako pomocník v léčbě nikotinismu i u psychiatrických pacientů
- Zákaz kouření se blíží, pro lékaře je to příležitost motivovat kuřáky k zahájení léčby
- Vareniklin v terapii nikotinové závislosti v návaznosti na nový protikuřácký zákon