Inkontinence trápí i muže
O inkontinenci se často mluví v souvislosti se ženami, ale netýká se jen jich. Ve věkové kategorii nad 70 let postihuje zhruba každého čtvrtého muže.
Nejčastější příčiny rozvoje inkontinence
Inkontinence moči patří k nejčastějším poruchám spojeným s vyšším věkem, vyskytuje se u obou pohlaví a má velký vliv na kvalitu života. Na její rozvoj mají vliv zejména zhoršení celkového zdraví, kognitivní poruchy, pohybový hendikep, neurologická onemocnění, rekurentní infekce močových cest a u mužů i prostatická onemocnění.
Role praktického lékaře
Mužské inkontinenci se věnuje málo pozornosti, přestože v odborných kruzích je to živé téma, které za poslední desítky let zaznamenalo významný pokrok v diagnostice i léčbě. Pokud muži vůbec vyhledají pomoc odborníka, bývá to obvykle praktický lékař. Jeho snahou je především vyšetřit pacienta tak, aby byly odhaleny reverzibilní příčiny. Základem je důkladný odběr anamnézy, fyzikální a zobrazovací vyšetření a také vyšetření funkce močového měchýře.
Paleta možností konzervativní léčby i operativy
V případě nalezení organické příčiny praktický lékař zpravidla odešle pacienta ke specialistovi, v opačném případě zahajuje konzervativní léčbu. Ta spočívá ve změně životního stylu (zhubnutí, odvykání kouření, redukce konzumace kofeinu), posilování pánevního dna a tréninku močového měchýře. Důležitým prvkem léčby jsou také inkontinenční pomůcky. Na rozhodnutí o léčbě by se měl ve významné míře podílet pacient, protože terapeutickým cílem je splnit jeho očekávání a zvýšit kvalitu jeho života. Jiné nároky bude mít padesátiletý muž se sportovními zálibami a jiné osmdesátník, který žije v domě s pečovatelskou službou.
Pokud pacient nezaznamená dostatečnou úlevu, přichází i zde na řadu specialista. Moderní urologická operativa nabízí řadu možností, včetně minimálně invazivní chirurgie, které mohou být velice účinné, pokud jsou správně indikované.
Stavy vyžadující vyšetření urologem
A kdy neváhat s doporučením ke specialistovi? Při
- hematurii nebo abnormální cytologii moči,
- přítomnosti neurologického onemocnění,
- abnormálním postmikčním reziduálním objemu močového měchýře,
- uzlíku v prostatě nebo rodinné anamnéze karcinomu prostaty,
- operaci pánve nebo prostaty, případně radioterapii malé pánve v anamnéze.
I jednoduchý postup může být velmi efektivní
Účinné ale mohou být i ty nejzákladnější metody, pokud odpovídají požadavkům pacienta. Inkontinenční pomůcky jsou pro řadu mužů dostatečným řešením, ale je důležité edukovat je tak, aby pochopili význam spolupráce s lékařem. Nejde jen o úhradu pomůcek, která pro ně může být významná, ale i o správnou volbu pomůcky podle rozvoje poruchy nebo jiných potřeb a rovněž o dostupnost nových a účinnějších pomůcek, o čemž může lékař pacienta informovat.
(pez)
Zdroj: Chung E., Katz D. J., Love C. Adult male stress and urge urinary incontinence: a review of pathophysiology and treatment strategies for voiding dysfunction in men. Aust Fam Physician 2017 Sep; 46 (9): 661−666.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.