Léčba dekubitů a jiných ran v několika krocích
Léčba obtížně se hojících ran, jako jsou dekubity, bércové vředy či popáleniny, bývá svízelná. Hojení rány může být podpořeno využitím moderních přípravků s unikátními vlastnostmi.
Microdacyn® Wound Care
Microdacyn představuje superoxidovaný pH-neutrální roztok ultračisté vody vhodný pro ošetření akutních i chronických ran. Užívá se na oplach, postřik a debridement. Vytváří přirozeně vlhké prostředí ve spodině rány, ránu účinně čistí a dekontaminuje, zmírňuje zánět a snižuje riziko opětovné infekce. Umožňuje organismu stimulovat jeho vlastní proces hojení, což vede k rychlejší reparaci tkání. Roztok je nedráždivý, nesenzibilizující, netoxický a necytotoxický. K dispozici je rovněž přípravek ve formě hydrogelu.
Granulox
Granulox je hemoglobinový sprej, který řeší jeden z nejzásadnějších problémů zpomalujících proces hojení rány – lokální hypoxii. Potřeba kyslíku je přitom ve všech fázích hojení ran obzvláště velká z důvodu zvýšené metabolické aktivity. Ke sníženému přívodu kyslíku cévním systémem může také přispívat primární onemocnění, například diabetes mellitus. Exsudát tvořící se v ráně dále znemožňuje průnik kyslíku z vnějšího prostředí. Hemoglobinový sprej se rovnoměrně rozptýlí v exsudátu, váže kyslík z okolního vzduchu a přenáší jej ke spodině rány, odkud dochází k jeho difuzi do buněk. Rána se tak hojí rychleji a délka léčby se zkracuje v průměru o 50 %. Sprej se aplikuje po debridementu a vyčistění rány (např. s využitím Microdacynu). Ránu je nutné krýt prodyšným krytím a obvazovým materiálem.
Granulox (kód 017131) je nyní hrazen ve výši 75 % ceny pro konečného spotřebitele; úhrada podléhá schválení revizním lékařem.
Revamil® hydrofilní gel
Revamil představuje 100% sterilní med určený pro použití v medicíně, který je vhodný pro ošetření všech typů ran. Léčba Revamilem využívá jeho antibakteriálních a protizánětlivých účinků a vlhkého prostředí rány, které navozuje. Při kontaktu s ránou je aktivován enzym glukózooxidáza, který zodpovídá za kontinuální tvorbu velmi malého množství peroxidu vodíku (0,003 %). Tato koncentrace peroxidu vodíku je dostatečně vysoká na to, aby usmrtila patogenní bakterie, avšak nepoškozuje zdravou tkáň, která zůstává nedotčená. Díky činnosti glukózooxidázy vzniká také glukonová kyselina, nejdůležitější organická kyselina v medu, která vytváří v ráně kyselé prostředí (nízké pH). Kyselé prostředí podporuje hojení rány a brzdí růst bakterií. Gel se nanáší na očištěnou ránu (např. po aplikaci Microdacynu).
(veri)
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
26. 11.
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Jak se noční sova může přenastavit na ranní ptáče?
- Úskalí výpočtů dávkování léků – převody jednotek i stanovení rychlosti infuze
- Zásady správného měření dechové frekvence
- Jak nám pocit vděčnosti pomáhá snáze se rozloučit se životem
- 10 tipů jak zvládat noční směny