Kontaminovaná rána s retinovaným cizím tělesem − kazuistika
Lékaři z jihoafrického Durbanu se před nedávnem museli vyrovnat s kuriózním úrazem. Jeho příčina však byla všední − pacient se pohádal se sousedem, nejspíše při zahradnických pracích.
Třicetiletý muž byl přivezen na neurochirurgické oddělení pro penetrující poranění hlavy v levé frontální oblasti. K překvapení personálu byly v ráně retinované zahradnické vidle, které mu údajně během hádky vrazil do hlavy soused. V době přijetí byl pacient hemodynamicky stabilní, měl pouze mírně porušené vědomí (GCS 14/15) a žádný neurologický deficit. Byl patrný levostranný periorbitální otok, nicméně zrak nebyl porušen. Rána nekrvácela a jiné rány nebyly přítomny. V době přijetí probíhal u pacienta tonickoklonický epileptický záchvat, proto byl nasazen fenytoin. CT vyšetření ukázalo, že vidle penetrovaly do oblasti levého frontálního kortexu.
Lékaři se tedy museli utkat se dvěma zásadními problémy najednou: Jednak s přítomností vidlí, které bylo třeba bezpečným způsobem odstranit, aby nedošlo k dalšímu poranění nebo krvácení. Výkon byl proveden v celkové anestezii. Před operací byl pacientovi podán tetanický toxoid a v úvodu do anestezie byla intravenózně podána profylaktická antibiotika − cefalosporin I. generace a metronidazol. Rána byla chirurgicky rozšířena a vidle byly vyňaty ve směru trajektorie, po které vstoupily do lebky. Ta byla předem důkladně prozkoumána pomocí CT skenů. V ráně byla pozorována fraktura lebky, durální defekt a kontuze mozkové tkáně.
Další výzvou bylo vyčištění a zacelení rány. Není známo, zda byly vidle před touto událostí používány ke svému původnímu účelu. Rána byla po vynětí vidlí bohatě irigována, aby byla odstraněna veškerá tkáňová drť a nečistoty. K zacelení durálního defektu byl použit štěp z perikrania (lebečního periostu) a poté byla rána sešita ve vrstvách. Po operaci byla antibiotika podávána po dalších 5 dní, bez známek intrakraniální infekce. Žádné další epileptické záchvaty nebyly pozorovány a pacient byl propuštěn 6 dní po přijetí.
Tento případ byl tedy kuriózní shodou několika problematických aspektů − penetrujícího poranění hlavy, tkáňového defektu v ráně, kontaminace rány a retence cizího tělesa.
(pez)
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
26. 11.
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Jak se noční sova může přenastavit na ranní ptáče?
- Co způsobuje pooperační infekce? Na vině může být i naše vlastní mikrobiota
- Úskalí výpočtů dávkování léků – převody jednotek i stanovení rychlosti infuze
- Zásady správného měření dechové frekvence