Hádanka: neurčité bolesti břicha a hrudníku
Diferenciální diagnostika stavů s neurčitou a mírnou symptomatikou je svízelná, ale jak se přesvědčíte v následující kazuistice, řešení je někdy snadné.
22letý muž byl přijat na oddělení emergency pro bolest v břiše. Stav při příjmu byl celkem bez nápadností. Vitální funkce byly následující: krevní tlak 110/80 mmHg, tepová frekvence 85/min, saturace kyslíkem 95 % a TT 36,5 °C. Při fyzikálním vyšetření byla ale v epigastriu nahmatána nespecifická rezistence a byl zjištěn hrudní dyskomfort. Laboratorní vyšetření ukázala zcela normální výsledky.
Ošetřující lékař zvolil jako další krok nativní skiagram břicha a hrudníku. Výsledek byl překvapující:
Jistě sami na první pohled vidíte přítomnost četných kontrastních cizích těles.
Během dalšího vyšetřování vyšlo najevo, že pacient je schizofrenik. Při cíleném dotazu připustil, že spolkl několik šroubů a náramkové hodinky. Endoskopické vyšetření však ukázalo nález daleko bohatší, protože jen část cizích těles byla rentgen-kontrastní. V jícnu se kromě zmíněných hodinek nacházelo ještě několik dalších předmětů denní potřeby, autíčko a plyšový medvídek. Hodinky však uvízly v lumen jícnu tak pevně, že se je nepodařilo endoskopicky extrahovat, a proto musela být provedena thorakotomie.
Pooperační období proběhlo bez komplikací, 6 dnů po operaci byl pacient předán na psychiatrické oddělení, kde byl hospitalizován po dalších 27 dnů, aby byla zajištěna adekvátní léčba.
To se však zřejmě nepodařilo, protože 3 měsíce po propuštění byl přijat znovu a příčinou byla opět bolest břicha. Vzhledem k anamnéze šli tentokrát lékaři najisto, pro větší rozměry cizího tělesa však bylo tentokrát nutné provést laparoskopickou gastrotomii (o jaké cizí těleso šlo, již bohužel autoři neuvádějí).
Typicky dětská diagnóza?
Na spolknutí cizích těles pomýšlíme především v pediatrické populaci, kde je nejčastější mezi 6 měsíci a 6 lety. U dospělých je taková událost poměrně vzácná, ale u pacientů s psychiatrickou anamnézou je dobré na ni myslet.
Jak jsme se přesvědčili v tomto případě, pacienti polykají předměty bez ohledu na to, jestli jsou rentgen-kontrastní, a jejich požití poté negují. Proto není dobré se spoléhat na rentgenové vyšetření a v případě silné suspekce vyšetřovat dál.
(pez)
Zdroj: Karadas S., Cegin M. B., Sayir F. et al. Oesophagus obstruction due to ingestion of multiple foreign bodies. J Pak Med Assoc 2016 Apr; 66 (4): 473−474.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Pomůže v budoucnu s triáží na pohotovostech umělá inteligence?
- Zásady správného měření dechové frekvence
- Úskalí výpočtů dávkování léků – převody jednotek i stanovení rychlosti infuze
- Jídelníček stomika je zásadní: Co vše mu můžeme poradit?
- Flatulence neboli plynatost. K čemu je nám vlastně dobrá?