Erozivní poškození zubů − příčiny a prevence
Erozivní poškození zubů vzniká působením kyselin na tvrdé zubní tkáně, ztrátou jejich tvrdosti a postupným ubýváním skloviny i dentinu. Zpočátku bývá eroze nepozorována, problém přichází až ve chvíli, kdy jsou tvrdé zubní tkáně natolik oslabené, že se zuby stávají citlivými na tepelné a jiné podněty.
Základem je pečlivá anamnéza
Jak zabránit tomu, aby pacienti dosahovali až těchto pokročilých stadií? Nezbytná je pečlivá diagnostika a změna pacientských návyků.
První známky erozivního poškození zubů mohou být velmi nenápadné. Například pro přední řezáky je typické prosvítání a ztenčování incizní hrany či vznik prohlubní v kousacích ploškách molárů a premolárů. V tuto chvíli je nutné na erozivní poškození zubů pomyslet a pacienta pečlivě vyzpovídat. Zjišťujeme, jaké potraviny a nápoje během dne požívá, kolik a s jakými intervaly. Eroze může být způsobená i častým zvracením či gastroezofageálním refluxem. I na to se tedy pacienta musíme zeptat.
Načasování a způsob příjmu kyselých potravin
Význam kyselých potravin na erozi je dlouhodobě známý, doposud ale chyběla klinická data o tom, jak důležité je načasování jejich příjmu a spojitost s abrazí způsobenou zubním kartáčkem. Skupina lékařů z londýnské King’s College proto na toto téma provedla klinickou kontrolovanou studii, které se zúčastnilo 300 pacientů s diagnostikovaným erozivním poškozením zubů a 300 kontrolních pacientů ve stejné věkové skupině.
Výsledky ukázaly, že příjem kyselých potravin mezi jídly zvyšuje nebezpečí vzniku eroze, zatímco příjem kyselých potravin spolu s jídly nemá na erozi významný vliv. Pití kyselých nápojů zvyšuje riziko eroze při jídlech i mezi nimi, naopak čištění zubů do 10 minut od příjmu kyselých potravin či nápojů nemá na vznik eroze žádný vliv.
Výběr správné zubní pasty
Kromě omezení příjmu kyselých nápojů je riziko eroze možné snížit rovněž používáním správné zubní pasty. Nejslibnější výsledky má zubní pasta s obsahem fluoridů, chitosanu a chloridu cínatého, která v porovnání s ostatními zubními pastami chrání zuby od ztráty tvrdé tkáně způsobené kyselinami.
(jez)
Zdroje:
1. Carvalho T. S., Lussi A. Combined effect of a fluoride-, stannous- and chitosan-containing toothpaste and stannous-containing rinse on the prevention of initial enamel erosion-abrasion. J Dent 2014; 42 (4): 450−459, doi: 10.1016/j.jdent.2014.01.004.
2. O’Toole S., Bernabée E., Moazzezemail R., Bartlett D. Timing of dietary acid intake and erosive tooth wear: a case-control study. J Dent 2017 Jan; 56: 99−104, doi: 10.1016/j.jdent.2016.11.005.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Kongresy
Odborné události ze světa medicíny
26. 11.
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Jak se noční sova může přenastavit na ranní ptáče?
- Co způsobuje pooperační infekce? Na vině může být i naše vlastní mikrobiota
- Úskalí výpočtů dávkování léků – převody jednotek i stanovení rychlosti infuze
- Zásady správného měření dechové frekvence