Dynamika a dostupnost fluoridů v různých biofilmech dutiny ústní po jejich podání ve formě fluoridu sodného a aminfluoridu
Fluoridy a správná technika čištění jsou nejúčinnějšími prostředky v prevenci zubního kazu. K zubnímu povrchu se fluoridy dostávají nejčastěji formou zubní pasty, ústní vody nebo fluoridových gelů a laků. Po aplikaci pak zůstávají k dispozici ve slině a v dutině ústní. Dynamika fluoridů ve slině byla již podrobně zmapována v dosud provedených studiích. Distribuce fluoridů v jednotlivých částech dutiny ústní ale zatím popsána nebyla.
Prezentovaná studie proto měla dva cíle. Zaprvé porovnat dostupnost fluoridů na různých površích dutiny ústní a zadruhé určit koncentrace fluoridů po jejich podání ve formě sloučenin organických (aminfluoridu [AmF]) i anorganických (fluoridu sodného [NaF]). Autoři vycházeli z předpokladu, že v distribuci fluoridů v dutině ústní žádné rozdíly nejsou.
Metodika studie
Výzkumu se zúčastnilo 32 studentů zubního lékařství, 16 mužů a 16 žen (průměrný věk 24,06 ± 2,17 roku), kteří byli náhodně rozděleni na dvě skupiny (v každé skupině byla polovina mužů a polovina žen). Podmínkou účasti byl dobrý celkový i dentální zdravotní stav, naopak studenti se zubními kazy či onemocněním parodontu byli ze studie vyřazeni. Účastníkům byly nejprve odebrány vzorky biofilmu z jazyka, patra, spodiny dutiny ústní a z tvářové sliznice, aby byla stanovena základní hodnota koncentrace fluoridů. Všichni studenti si poté vyčistili zuby zubní pastou s obsahem aminfluoridu či fluoridu sodného Bassovou technikou po dobu 3 minut. Další vzorky biofilmu byly odebrány ihned po vyčištění zubů a následně po 30 a 120 minutách. Celý proces se opakoval 5× za sebou.
Výsledky
Výsledky studie ukázaly, že koncentrace fluoridů se liší ve všech sledovaných biofilmech. Zatímco v povlaku jazyka se po podání aminfluoridů zvýšila 34×, v biofilmu patra byla naměřena koncentrace pouze 2× vyšší než výchozí hodnoty. Na spodině dutiny ústní se zvýšila o polovinu a na sliznici tváří zůstala téměř stejná jako před čištěním. Každý biofilm tedy váže různé množství fluoridů.
Prokázalo se také, že přípravky s NaF zvyšují koncentraci výrazněji než aminfluoridy. V povlaku jazyka byla ihned po vyčištění zubů naměřena koncentrace 68× vyšší (u AmF 34×) než před čištěním, na patře 6× (AmF 2×). Množství dostupného fluoridu ve formě NaF však také rychleji klesá. Zatímco po 120 minutách byly hodnoty u NaF stejné jako před čištěním, AmF dosahovaly stále dvojnásobných.
(jez)
Zdroj: Naumova, E. A., Dickten C., Jung R. et al. Dynamics of fluoride bioavailability in the biofilms of different oral surfaces after amine fluoride and sodium fluoride application. Sci Rep 2016; 6: 18729; doi: 10.1038/srep18729.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Kongresy
Odborné události ze světa medicíny
26. 11.
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Jak se noční sova může přenastavit na ranní ptáče?
- Co způsobuje pooperační infekce? Na vině může být i naše vlastní mikrobiota
- Úskalí výpočtů dávkování léků – převody jednotek i stanovení rychlosti infuze
- Zásady správného měření dechové frekvence