#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Co způsobuje pooperační infekce? Na vině může být i naše vlastní mikrobiota

13. 11. 2024

Lékaři i pacienti si často myslí, že infekce vzniklé v průběhu hospitalizace jsou způsobeny nemocničními superbakteriemi. Genetické analýzy původců zánětu však naznačují něco jiného.

Hrozba pro bezpečnost léčby

Takzvané infekce spojené s lékařskou péčí (HAI – health care-associated infections; též nozokomiální infekce) představují zásadní hrozbu pro bezpečnost léčby. Jedná se o infekce, které u pacienta propuknou během poskytování zdravotní péče nebo krátce po ní.

Mezi různými typy nemocničních infekcí jsou pooperační záněty obzvláště problematické. Nejen že jejich léčba odpovídá v USA přibližně za třetinu nákladů spojených s léčbou HAI, ale hlavně jsou významným důvodem rehospitalizací i úmrtí po chirurgických zákrocích.

Přísná hygienická pravidla

Není tedy divu, že se nemocnice všemožně snaží těmto infekcím zabránit a nastavují přísná pravidla pro sterilizaci nástrojů, operačních sálů a hygieny zdravotnického personálu. I přes rozsáhlá opatření se však pooperační infekce vyskytují až u každého 30. pacienta, obvykle bez zjevné příčiny.

A tak i když se ostatní komplikace daří pomalu, ale neustále odstraňovat, riziko pooperační infekce se podle dat amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) nezlepšuje. Vzhledem k tomu, že prevence infekcí je postavena zejména na antibiotické profylaxi, dá se předpokládat, že s nárůstem rezistence k antibiotikům toto riziko ještě poroste.

Tradičně se soudí, že původcem HAI jsou bakterie z nemocničního prostředí. Výzkumy, které srovnávaly bakterie lidského mikrobiomu s patogeny způsobujícími nejčastější nemocniční infekce, jako jsou pneumonie, průjmy, sepse či záněty pooperačních ran, však naznačují odlišné příčiny.

Většina HAI je pravděpodobně způsobena doposud neškodnými bakteriemi z mikrobioty samotného pacienta. Potvrzuje to i studie autorů z Washingtonské univerzity v Seattlu, nedávno publikovaná v časopisu Science Translational Medicine.

Záněty po operacích páteře

Tým vědců a lékařů ze spinální jednotky chtěl přijít na to, proč se i přes všechna opatření u některých pacientů stále nedaří pooperační infekci předejít. V kohortě 204 pacientů, kteří měli podstoupit operaci páteře, proto prospektivně analyzovali předoperační mikrobiom (nazální, kožní a střevní) a poté operované sledovali v období 90 dnů po zákroku. Pokud se u pacienta vyskytla následná infekce operační rány, zkoumali mikrobiologické izoláty z této infekce.

Mikrobiota jednotlivých účastníků se od sebe navzájem značně lišila, přesto však bylo možné vypozorovat určité vzorce. Složení bakteriálních společenství kůže horní části zad se více podobalo nazálnímu mikrobiomu, zatímco bakterie z kůže spodní části zad spíše odpovídaly střevní mikrobiotě detekované ve stolici.

Relativní zastoupení jednotlivých druhů přítomných na kůži dané oblasti pak odpovídalo frekvenci výskytu přemnožených oportunních patogenů z chirurgických řezů v dané části zad.

Přineste si své vlastní bakterie…

Ukázalo se, že 86 % původců infekce po spinální chirurgii geneticky odpovídalo bakteriím, které pacient na svém těle nosil před zákrokem. Téměř 60 % infekcí bylo také rezistentních k antibiotické profylaxi podávané během zákroku nebo k topickému antiseptiku použitému pro dezinfekci operačního pole.

Zdrojem antibiotické rezistence přitom nebyly nemocniční bakterie, ale vlastní mikrobiom pacienta, jehož bakterie rezistenci zřejmě získaly při předchozí expozici antibiotikům, přípravkům pro osobní hygienu či běžným kontaktem s lidmi.

Důsledky pro prevenci infekcí

Výsledky této studie naznačují směr, kterým by se mělo vydat nastavení lepších preventivních opatření. Klinická doporučení, vývoj zařízení a přípravků pro dezinfekci, nemocniční postupy i akreditace spojené s prevencí infekcí se často soustředí na dosažení sterility prostředí. O účinnosti těchto opatření svědčí fakt, že většina infekcí u hospitalizovaných pacientů není způsobena patogeny z nemocničního prostředí.

Dosavadní sterilizační a hygienické protokoly jsou nastaveny pro všechny stejně. Personalizace s ohledem na složení mikrobiomu konkrétního pacienta by je mohla značně zefektivnit.

(este)

Zdroje:
1. Long D. R., Bryson-Cahn C., Waalkes A. et al. Contribution of the patient microbiome to surgical site infection and antibiotic prophylaxis failure in spine surgery. Sci Transl Med 2024 Apr 10; 16 (742): eadk8222, doi: 10.1126/scitranslmed.adk8222.
2. Long D., Bryson-Cahn C. Infections after surgery are more likely due to bacteria already on your skin than from microbes in the hospital − new research. The Conversation, 2024 Apr 10. Dostupné na: https://theconversation.com/infections-after-surgery-are-more-likely-due-to-bacteria-already-on-your-skin-than-from-microbes-in-the-hospital-new-research-227435



Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#