75 let Stomatologické kliniky LF UK a FN v Plzni
Vyšlo v časopise:
Česká stomatologie / Praktické zubní lékařství, ročník 124, 2024, 2, s. 36
Kategorie:
Informace
V červnu letošního roku slaví Stomatologická klinika LF UK a FN v Plzni 75. výročí své existence. Ze skromných začátků se toto pracoviště vyvinulo v moderní kliniku, která je výukovým centrem pro pregraduální i postgraduální vzdělávání a zajištuje nejen vysoce specializovanou léčebnou péči, ale i vědecko-výzkumnou činnost v oboru zubního lékařství.
Stomatologická klinika zahájila svoji činnost 1. června 1949. Prvním přednostou se stal prof. MUDr. Jaromír Křečan. V průběhu času působila na tomto pracovišti řada významných osobností, které se výsledky své práce zapsaly do historie oboru. Připomeňme například prof. MUDr. Andreje Edlana, DrSc., prof. MUDr. Bořivoje Mejchara, CSc. (vestibuloplastika), MUDr. Ivana Šubrta, MUDr. Irenu Šubrtovou, MUDr. Arnošta Krále (chirurgicko-ortodontická léčba s využitím kortikotomie), prof. MUDr. Jana Kiliana, DrSc. (dětské a preventivní zubní lékařství, forenzní stomatologie), prof. MUDr. Vlastu Merglovou, CSc. (pedostomatologie), doc. MUDr. Antonína Zichu, CSc. (patentované vynálezy z oblasti medicíny). Současný tým maxilofaciálních chirurgů přispěl novými poznatky týkajícími se sialoendoskopie (první použití v ČR) a inovacemi řady chirurgických přístupů a rekonstrukčních technik. Stomatologická klinika si během své existence udržovala a rozvíjela důležité mezinárodní vazby. Za všechny lze jmenovat odborné aktivity prim. MUDr. Daniela Hrušáka, Ph.D., v European Association for Cranio-Maxillo-Facial Surgery (prezident EACMFS v letech 2012 až 2014) nebo v organizaci AO CMF.
V současnosti je Stomatologická klinika velmi moderním a progresivním pracovištěm, které sídlí ve Fakultní nemocnici Plzeň na Lochotíně. Je tvořena osmi odděleními odpovídajícími podoborům zubního lékařství (Konzervační, Protetické, Parodontologické, Stomatochirurgické a Ortodontické oddělení, Oddělení dětské stomatologie, Orální medicína a Oddělení ústní, čelistní a obličejové chirurgie). Samostatným oddělením je pak Dentální hygiena. Disponujeme 51 stomatologickými soupravami, lůžkovým oddělením se 13 lůžky, třemi operačními sály, třemi ambulantními chirurgickými sálky, zubní laboratoří, výukovou ordinací, dvěma fantomovými učebnami a dalším standardním klinickým komplementem. Náš tým aktuálně tvoří 74 lékařů a 68 nelékařských zdravotnických pracovníků. Ročně provedeme v průměru 45 tisíc ošetření u 20 tisíc pacientů v ambulantní sféře a přes 500 pacientů ošetříme za hospitalizace. Jako jedno z mála klinických pracovišť máme i téměř 4000 registrovaných pacientů.
Jedním z hlavních úkolů kliniky je pregraduální výuka studentů zubního lékařství v českém a anglickém jazyce (286 studentů) i studentů všeobecného lékařství (4. ročník). V našem doktorském studijním programu (16 Ph.D. studentů), který je přirozeně úzce spjat s vědecko-výzkumnou činností, se podařilo výrazně zvýšit úspěšnost s publikačními výstupy v nejprestižnějších časopisech. Výzkum probíhá i v rámci několika grantových projektů. Na klinice nyní působí jeden profesor, tři docenti a dalších 14 lékařů s titulem Ph.D. Klinika vlastní také akreditaci pro realizaci specializačního vzdělávání ve všech oborech zubního lékařství (ortodoncie, maxilofaciální chirurgie, orální a maxilofaciální chirurgie a klinická stomatologie), a díky tomu úspěšně rozšiřuje počty těchto specialistů nejen pro své potřeby.
75. výročí si připomeneme při přednáškovém večeru Spolku lékařů v Plzni ČLS JEP, a to 2. října 2024 v nové budově kampusu LF UK. Rád bych tímto Stomatologické klinice v Plzni k jejímu výročí popřál do dalších let co nejvíce spokojených zaměstnanců, studentů a pacientů. Ať se jí daří!
doc. MUDr. et MUDr. Lukáš Hauer, Ph.D.
přednosta Stomatologické kliniky
LF UK a FN v Plzni
Poznámka:
Plná verze článku včetně bohaté fotodokumentace je zveřejněna v časopisu LKS 6/2024 a je dostupná na www.lks-casopis.cz
Štítky
Chirurgie maxilofaciální Ortodoncie StomatologieČlánek vyšel v časopise
Česká stomatologie / Praktické zubní lékařství
2024 Číslo 2
- Orální lichen planus v kostce: Jak v praxi na toto multifaktoriální onemocnění s různorodými symptomy?
- Technologie jako pomocník při domácí péči o chrup
- Potřebují miminka očkování proti pneumokokům?
- Co je to HPV a proč je důležité se před ním chránit?
- Efektivita kartáčku Sonicare For Kids u dětí předškolního věku
Nejčtenější v tomto čísle
- Kaz raného detstva – epidemiológia, etiológia, rizikové faktory, komplikácie a prevencia
- Zveme vás na mezinárodní kongres Pražské dentální dny 2024
- Multidisciplinární přístup v diagnostice a léčbě plazmocelulární neoplazie dolní čelisti
- 75 let Stomatologické kliniky LF UK a FN v Plzni