Vzdělávací program MS Elevate ® Modul 1
Monitorování progrese onemocnění u pacientů s roztroušenou sklerózou.
Zaběhnutá fráze „čas je mozek“ celkem jasně vyjadřuje důležitost včasného záchytu a léčby neurologických obtíží. Centrální nervový systém se nehojí jako odřené koleno − nervové buňky, které ztratíme, jen tak zpátky nezískáme. Prevence je zde tím pádem naprosto zásadní! První modul edukačního programu MS Elevate se proto zaměřuje na rozpoznání známek aktivity a progrese onemocnění, na jeho pravidelné monitorování, ale i na důležitost diskuse s pacientem o této problematice.
Sekundární progrese RS z pohledu sestry − je třeba být stále ve střehu!
Heslem detektiva Nicka Cartera z filmu Adéla ještě nevečeřela − „Vždy ve střehu!“ − by se podle MUDr. Marty Vachové z MS centra Nemocnice Teplice měli při péči o pacienty s roztroušenou sklerózou (RS) řídit všichni zdravotničtí pracovníci − a zejména sestry. Proč? Nejen to se dozvíte ve videopřednášce na téma „Role RS sestry“, která zazněla v rámci workshopu určeného sestrám pečujícím o pacienty s tímto onemocněním.
CIS, RRRS, SPRS, PPRS... Jaké formy RS rozlišujeme a čím jsou charakteristické?
Roztroušená skleróza je chronické autoimunitní onemocnění, u něhož si stále nejsme zcela jisti, co je důvodem jeho vzniku. Rozlišujeme u něj několik různých forem − jakých a co je charakteristické pro jejich průběh, Vám v naší videopřednášce přiblíží MUDr. Ivana Obhlídalová z MS centra Nemocnice Teplice.
Studijní materiály ve formě prezentace v PDF pro vás připravujeme.
Vzdělávací program určený pro sestry vytvořila společnost Novartis.
CZ2208082877/08/2022
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.