Stresovaní a vyčerpaní zdravotníci i pacienti? Semináře NÚDZ nabídnou zdarma první pomoc i praktické tipy
Práce zdravotníků je náročná v každé době, a v té současné obzvlášť. Pandemie COVID-19, která neustále plní lůžka v nemocnicích pacienty, nedostatek personálu, přetížení, stres... To vše jsou faktory, které negativně ovlivňují fyzické i psychické zdraví lékařů, sester a dalších zdravotníků. Proto se iniciativa NAROVINU, jež spadá pod Národní ústav duševního zdraví, rozhodla uspořádat pro zdravotníky zdarma sebezkušenostní on-line seminář, který poradí, jak lépe zvládat zátěž a stres. Druhý seminář poté přiblíží, jak správně pečovat o osoby s duševním onemocněním v ordinaci praktického lékaře.
Ve stresu a vyčerpaní? I zdravotníci musejí pečovat o své duševní zdraví
Zhruba tříhodinový on-line seminář na téma „Jak lépe zvládat zátěž a stres“, vedený psychiatryní MUDr. Mirou Babiakovou a šitý zdravotníkům na míru, bude zaměřený na péči o vlastní duševní zdraví a konat se bude celkem třikrát − 12. února, 19. února a 15. března 2021.
V krátkém teoretickém úvodu se účastníci dozví o vzniku napětí, o důležitosti relaxační odezvy organismu a o mapování varovných příznaků zátěže a zhoršeného psychického stavu. Hlavním cílem semináře je potom naučit zdravotníky jednoduché, praxí ověřené cviky a postupy (relaxační techniky), které jim pomohou zvládat stres a zmírnit jeho negativní důsledky. Tyto techniky mohou posloužit jako „první pomoc“ pro zmírnění svalového napětí, při úzkostech, nespavosti a dalších symptomech. Seminář je primárně určen praktickým lékařům a sestrám v jejich ordinacích, pracovníkům ZZS a lékařům a sestrám pracujícím na urgentních a intenzivních odděleních.
Seminář se bude konat na platformě Webex v časech 14.00−17.00 hodin 12. února (přihlašovací formulář zde), 9.00−12.00 hodin 19. února (přihlašovací formulář zde), 15.00−18.00 hodin 15. března (přihlašovací formulář zde) a 14:00−17:00 5. března (web, přihlašovací formulář). Bližší informace podá Marcela Macháčková (tel. 777 301 505, e-mail: marcela.machackova@nudz.cz).
Jak se starat o osoby s duševním onemocněním v ordinaci PL
Praktickým lékařům je určen i druhý seminář z dílny iniciativy NAROVINU, nazvaný „Role praktického lékaře v péči o člověka s duševním onemocněním“. I tento seminář se bude konat zdarma on-line na platformě Webex ve dnech 25. února a 25. března vždy od 16.00 do 18.30 hodin.
Interaktivní on-line seminář se primárně zaměří na to, jak mohou praktičtí lékaři efektivně komunikovat s pacienty s duševním onemocněním, jak s nimi mohou pracovat a jak podpořit jejich uzdravení. V rámci semináře bude krátce představena také reforma péče o duševní zdraví a nastíněny budou právě možnosti spolupráce mezi praktickými lékaři a ambulantním, lůžkovým i komunitním sektorem psychiatrické péče. Programem bude provázet MUDr. Jan Hanka a zájemci se mohou registrovat zde a zde.
Těšíme se na Vaši účast a věříme, že semináře pro Vás budou inspirativní i užitečné.
redakce proLékaře.cz
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Pomůže v budoucnu s triáží na pohotovostech umělá inteligence?
- Zásady správného měření dechové frekvence
- Úskalí výpočtů dávkování léků – převody jednotek i stanovení rychlosti infuze
- Jídelníček stomika je zásadní: Co vše mu můžeme poradit?
- Flatulence neboli plynatost. K čemu je nám vlastně dobrá?