Souvislost poklesu kognitivních funkcí s výkyvy krevního tlaku
Podle nového výzkumu publikovaného v časopisu Hypertension je dlouhodobá vyšší fluktuace krevního tlaku (TK) u starších osob spojená s rychlejším poklesem kognitivních funkcí. Průměrná hodnota TK s poklesem kognitivních funkcí nesouvisela.
V této prospektivní kohortové studii bylo hodnoceno 976 osob starších 55 let z průzkumu China Health and Nutrition Survey. Účastníkům byl během 3 nebo 4 návštěv u lékaře od roku 1991 měřen TK (průměrný interval mezi jednotlivými návštěvami byl 3,2 roku) a následně podstoupili screeningové testy kognitivních funkcí nejméně při 2 návštěvách v letech 1997, 2000 nebo 2004. Průměrný věk vyšetřených dosahoval v době prvního testu kognitivních funkcí 64 ± 6 let, polovinu pacientů tvořily ženy.
Výsledky ukázaly, že větší variabilita hodnot systolického tlaku krve (STK) mezi jednotlivými návštěvami souvisela s rychlejším poklesem kognitivních funkcí a zhoršením verbální paměti. Větší variabilita diastolického tlaku krve (DTK) souvisela s rychlejším poklesem kognitivních funkcí u osob ve věku 55–64 let, ale nikoliv u starších vyšetřených. Souvislost mezi průměrnými hodnotami STK nebo DTK a změnami funkcí mozku nebyla zjištěna.
„Variabilita krevního tlaku může být ukazatelem nestability krevního průtoku, který může poškozovat jemné cévy a vést ke změnám struktury a funkce mozku. Výkyvy krevního tlaku také mohou ukazovat na patologické procesy, jako je zánět a porucha funkce v samotných cévách,“ vysvětluje hlavní autorka tohoto výzkumu dr. Bonnie Qinová z Rutgersova onkologického ústavu v New Jersey.
I když se jednalo o observační studii, která nedokládá přímý příčinný vztah mezi výkyvy TK a poklesem mozkových funkcí, popsané výsledky doplňují narůstající objem důkazů, že výkyvy TK mohou zvyšovat riziko zdravotních problémů, a to možná i do větší míry než průměrný TK. Podle slov dr. Qinové by kontrola nestability krevního tlaku mohla být potenciální strategií, jak zachovat kognitivní funkce u starších osob.
(zza)
Zdroje:
- Qin B., Viera A. J., Muntner P. et al. Visit-to-visit variability in blood pressure is related to late-life cognitive decline. Hypertension 2016 May 23, pii: HYPERTENSIONAHA.116.07494 [Epub ahead of print].
- American Heart Association. Higher fluctuations in blood pressure linked to brain function decline. AHA/ASA Newsroom 2016 May 23. Dostupné na: http://newsroom.heart.org/news/higher-fluctuations-in-blood-pressure-linked-to-brain-function-decline.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
26. 11.
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Jak se noční sova může přenastavit na ranní ptáče?
- Úskalí výpočtů dávkování léků – převody jednotek i stanovení rychlosti infuze
- Zásady správného měření dechové frekvence
- Jak nám pocit vděčnosti pomáhá snáze se rozloučit se životem
- 10 tipů jak zvládat noční směny