Obezita je onemocnění, které se dá léčit. Upozorní na něj „světový den“
Nejen na naší psychice, ale i na našich tělech se jistě odrazí pandemie COVID-19, která se už rok šíří světem. Sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu, stres a špatná životospráva, to vše jsou faktory, které mají za následek nebezpečně rychlý nárůst kilogramů. Přitom neustále stoupající počet lidí s nadváhou, či dokonce obezitou je trend posledních desetiletí, před kterým odborníci varují již mnoho let. Jedním ze způsobů jak na tuto problematiku upozornit je i Světový den obezity, který připadá na 4. března.
Příběh, který může prožít kdokoliv
Až na 160 kilogramů se při výšce 176 centimetrů dostala ve svých 32 letech Štěpánka. Dětství prožila normální a šťastné, vystudovala zahradnické učiliště, našla si partnera a pak přišla rodina. „Ve 23 letech jsem přivedla na svět syna. Narodil se s Downovým syndromem. Časem se u mého partnera začala projevovat agresivita, neustále mi něco vyčítal. Když od nás později odešel, upadla jsem do deprese. Doléhal na mě rostoucí stres a jídlo se pro mě stalo jediným východiskem. Jedla jsem ve velkých porcích a nepravidelně. Tenhle stav trval 7 let,“ vypráví.
Narůstající tělesná hmotnost se u Štěpánky začala odrážet na zdraví. Měla oslabenou imunitu, často prodělávala angíny a nakonec se přidal i diabetes. „Kila mě omezovala v pohybu, což mi komplikovalo péči o malé dítě. Často mě navíc zmáhala únava. Musela jsem během dne věnovat spoustu hodin odpočinku nebo spánku,“ vzpomíná.
Kilogramy navíc se dále podepisovaly na její psychice a omezovaly ji i v každodenních maličkostech. „Sehnat na sebe oblečení vyžadovalo obrnit se trpělivostí. Přestala jsem se svým vzhledem zaobírat. Pracovala jsem z domova a kontakt s lidmi omezila na minimum,“ dodává.
Problém... a jeho řešení
Nakonec jí praktický lékař doporučil chirurgické řešení její obezity − plikaci žaludku. „Při operaci se část žaludku zanoří dovnitř a podélně se zašije. Uvnitř žaludku se tak zmenší prostor a omezí se i činnost buněk, které produkují takzvaný hormon hladu. Stačí pak menší porce, aby se pacient cítil sytý. Ze zdravotních důvodů hradí takovéto výkony pojišťovna,“ uvádí prof. MUDr. Martin Fried, CSc., přednosta pražské OB Kliniky, jež se specializuje na léčbu obezity a dalších metabolických poruch a kterou si Štěpánka pro výkon zvolila.
Dnes musí pacientka dodržovat správnou životosprávu a čeká ji ještě plastická operace břicha, ale od své operace zhubla o více než 60 kilogramů (viz obrázek).
Zacvičte si on-line
Podobných příběhů jako Štěpánka prožívají na celém světě tisíce lidí. Ne všichni jsou při svých snahách o snížení váhy stejně úspěšní, ale ti, kteří se rozhodnou se svou váhou něco udělat, mají řadu možností. A u příležitosti Světového dne obezity je nabídka pomoci ještě větší.
Například společnost STOB připravuje v tomto období každoročně řadu akcí, jež jsou pro zájemce zdarma a trvají celý týden. Letos se konají od 1. do 7. března a z důvodu pandemie jsou převážně v on-line prostředí. Zdarma si tak mohou zájemci s pomocí internetu například zacvičit nebo se spojit s odborníky ze STOB a po domluvě s nimi konzultovat své potíže. Současně se u nich mohou objednat na analýzu složení těla, kterou bude možné provést, jakmile se aktuální pandemická situace zmírní a umožní osobní kontakty bez rizika nákazy. Bližší informace o akci najdou zájemci na webových stránkách společnosti STOB.
redakce proSestru.cz
Zdroje:
1. Světový den obezity 2021. Společnost pro výživu, 26. 2. 2021. Dostupné z: www.vyzivaspol.cz/svetovy-den-obezity-2021
2. Obezita je onemocnění, nikoliv selhání jedince. Tisková zpráva. OB klinika, 23. 2. 2021.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
26. 11.
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Jak se noční sova může přenastavit na ranní ptáče?
- Co způsobuje pooperační infekce? Na vině může být i naše vlastní mikrobiota
- Úskalí výpočtů dávkování léků – převody jednotek i stanovení rychlosti infuze
- Zásady správného měření dechové frekvence