Některé metody rozpoznání dehydratace nejsou u seniorů účinné
Běžně využívané způsoby kontroly hydratace organismu nemusejí být podle britské studie u starších osob průkazné a účinné. Zdravotníci pečující o seniory zejména v pečovatelských zařízeních by proto na některé způsoby kontroly zavodnění neměli bezvýhradně spoléhat.
Pitný režim u seniorů bývá narušen
Nedostatečná hydratace je u osob ve vyšším věku běžným jevem. K hlavním příčinám dehydratace patří snížený pocit žízně související s věkem, zapomínání na to, že je potřeba pravidelně pít, nebo zhoršená sebeobsluha a nemožnost se samostatně napít. Běžně využívanými metodami kontroly zavodnění organismu jsou kontrola stavu očí, pokožky a sliznic, kontrola krevního tlaku nebo dotazy na únavu, bolest hlavy a pocit žízně.
Studie poukazuje na nedostatečnou hydrataci
Přestože všechny uvedené metody jsou ve vzdělávacích materiálech i interních směrnicích běžně uváděny jako způsoby jak rozpoznat dehydrataci, aktuální britská studie, které se zúčastnilo téměř 200 seniorů z pečovatelských domů, ukázala, že ne vždy se jedná o vhodný způsob kontroly. Krevní testy provedené u kontrolovaných seniorů prokázaly, že 20 % jich trpělo dehydratací a dalších téměř 30 % bylo na hranici nedostatečného zavodnění.
Nesprávné hodnocení může mít vážné důsledky
Poznatky britských odborníků naznačují, že běžně sledované známky dehydratace nejsou pro přesné zhodnocení stavu zavodnění organismu dostačující a nejedná se o kvalitní diagnostické postupy. Špatné hodnocení hydratace může mít pro seniory závažné zdravotní důsledky a vést k nevhodné péči o pitný režim. Pečující personál, který se mylně domnívá, že pacient je dostatečně zavodněn, přestože tomu tak není, navíc následně nevěnuje podpoře pitného režimu dostatečnou pozornost. Odborníci se pokoušejí hledat nové, přesnější a zároveň jednoduché metody kontroly hydratace, které by bylo možné využívat v praxi. Zlatým standardem při kontrole hydratace totiž i nadále zůstává měření osmolality krve, které ovšem není vždy proveditelné a dostupné, zejména v pečovatelských zařízeních.
Doporučení pro praxi
Zdravotníci a pečující personál obecně by měli stavu hydratace zejména u starších osob věnovat patřičnou pozornost a nespoléhat se například jen na informaci od seniorů, zda mají, či nemají žízeň. Příjem tekutin je potřeba aktivně sledovat a stav zavodnění průběžně kontrolovat všemi dostupnými způsoby.
(pak)
Zdroj: Stephenson J. Warning over use of standard but 'ineffective' hydration tests. Nursing Times, 2019 Mar 11. Dostupné na: www.nursingtimes.net/news/older-people/warning-over-use-of-standard-but-ineffective-hydration-tests/7028131.article
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
26. 11.
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Jak se noční sova může přenastavit na ranní ptáče?
- Úskalí výpočtů dávkování léků – převody jednotek i stanovení rychlosti infuze
- Zásady správného měření dechové frekvence
- Jak nám pocit vděčnosti pomáhá snáze se rozloučit se životem
- 10 tipů jak zvládat noční směny