Domácí zvířata jako nedílná součást duševního zdraví během lockdownu
Jaký vliv mohou mít domácí mazlíčci na duševní zdraví svých vlastníků? Studie britských autorů ukazuje, že je vlastnictví domácích mazlíčků spojené se snazším udržováním lepšího duševního zdraví a snižováním pocitů osamělosti v nastalé situaci způsobené restrikcemi proti šíření onemocnění COVID-19.
Metodika a průběh studie
Retrospektivní studie se zkříženým designem se zúčastnilo celkem 5926 respondentů starších 18 let, z nichž 89,8 % vlastnilo alespoň 1 domácí zvíře. Pro účely studie byl navržen dotazník, který sledoval parametry spojené s duševním zdravím, pocity samoty, vazbami a interakcemi lidí a zvířat. Škála CCA (Comfort from Companion Animals Scale) slouží jako nástroj k posouzení vazby člověka a zvířete a blízkosti mezi nimi. Duševní zdraví bylo hodnoceno pomocí škály MHI–5, duševní pohoda pomocí škály SWEMWBS (The Short Warwick Edinburgh Mental Wellbeing Scale) a osamělost pomocí škály osamělosti UCLA.
Nábor dobrovolníků probíhal v akademickém sektoru a nevládních organizacích a asociacích, včetně charit, které se zabývají dobrými životními podmínkami zvířat, na sociálních sítích a v jiných mediích. Studie byla zahájena 16. dubna, 4 týdny po uplatnění striktních pravidel sociálního distancování a izolace ve Velké Británii, a byla ukončena 31. května, kdy došlo k opětovnému rozvolnění přísných pravidel. Veškerá získaná data byla zpracovaná pomocí analýzy rozptylu (ANOVA).
Výsledná zjištění
Síla vazby člověk − zvíře a jejich interakce
Nejčastějšími mazlíčky byli kočky a psi, následovaní malými hlodavci a rybičkami. Síla vazby mezi majiteli a jejich zvířaty byla vyšší u lidí, kteří na začátku studie uváděli nižší skóre výsledků souvisejících s duševním zdravím, tzn. u těch, kteří na tom byli na začátku sledování psychicky hůře a více se emočně vázali na své mazlíčky. Podle výsledků studie se síla emocionálního pouta mezi lidmi a zvířaty různého druhu statisticky nelišila. V pozorované kohortě tak byla sledovaná průměrně stejná emoční blízkost mezi člověkem a jeho morčetem jako člověkem a jeho psem.
Interakce s jinými zvířaty než domácími mazlíčky
Nejoblíbenější interakcí se zvířaty mimo domácí mazlíčky bylo pozorování ptáků. Téměř 55 % respondentů uvedlo, že v zahradě pozorovali a krmili ptáky. 39,5 % respondentů uvedlo pozorování divoké zvěře v přírodě, 28 % uvedlo pozorování a krmení jiných divokých zvířat v zahradě, 13,9 % návštěvu a pozorování zvířat na farmě blízké domovu, 11,8 % sledovalo život divokých zvířat prostřednictvím on-line webkamer.
Mazlíčci jako zdroj i nárazník stresu
Vlastnictví a společnost domácího mazlíčka může na člověka působit příznivě jako psychický nárazník proti stresu spojeného s lockdownem. U majitelů zvířat byl pozorovaný menší pokles v hodnotách odpovídajících duševnímu zdraví (b = 0,267; 95% interval spolehlivosti [CI] 0,079−0,455; p = 0,005) i pocitům osamělosti (b = −0,302; 95% CI −0,461 až – 0,144; p = 0,001).
Vliv domácích mazlíčků na každodenní život
86,5 % respondentů uvedlo, že jim zvířata pomáhají lépe zvládat emoční vypětí v nastalé situaci způsobené onemocněním COVID-19. 72,5 % respondentů udržují domácí mazlíčci fit a aktivní. 94,9 % účastníků si neumělo představit život bez svých mazlíčků a 94,4 % uvedlo jejich pozitivní vliv na svou rodinu. Pouze 5,2 % uvedlo domácí zvířata jako aktuální zdroj problémů v rodině.
Starost o zvířata
67,6 % (n = 3599) majitelů zvířat vyjádřilo obavy spojené s restrikcemi spojenými s omezením šíření COVID-19, jako je uzavření zařízení veterinární péče (40,8 %; n = 2171) nebo omezení pohybu zvířat během lockdownu (21,7 %; n = 1155). Majitelé se také strachovali o to, kdo by se staral o jejich mazlíčka v případě onemocnění, které by jim znemožnilo se o ně postarat (22 %; n = 1173).
Závěr
Většina účastníků studie považovala svá domácí zvířata za zdroj značné psychické podpory a posílení duševního zdraví během období lockdownu. Zároveň je však pro ně také důležité, aby byli i v časech pandemie schopni zaopatřit případné potřeby svých mazlíčků, jakými jsou například veterinární péče, pravidelný pohyb a zajištění kvalitní stravy. Nenaplnění potřeb by mohlo vést k frustraci nejen domácích mazlíčků, ale také jejich majitelů, a dále tak prohlubovat stres zažívaný v již tak náročném období restrikcí.
(lexi)
Zdroj: Ratschen E., Shoesmith E., Shabab L. et al. Human-animal relationship and interactions during the Covid-19 lockdown phase in the UK: investigating links with mental health and loneliness. PLOS One 2020 Sep 25; 15 (9): e0239397, doi: 10.1371/journal.pone.0239397.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Důležité odkazy
- Informace pro zdravotníky MZ ČR
- Přehled situace v ČR: COVID-19
- Doporučení Státního zdravotního ústavu ČR
- Doporučení Sdružení praktických lékařů ČR
- Informace ČLnK
- Desatero zásad při respiračních onemocněních připravené ČLnK
- Mýty a fakta o COVID-19: přehledně od WHO
- Stanoviska Odborných společností ČLS JEP
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Úskalí výpočtů dávkování léků – převody jednotek i stanovení rychlosti infuze
- Zásady správného měření dechové frekvence
- Jídelníček stomika je zásadní: Co vše mu můžeme poradit?
- Co způsobuje pooperační infekce? Na vině může být i naše vlastní mikrobiota