Daruj zdravotníkovi respirátor – projekt, který funguje a pomáhá
Nevyužitý respirátor nebo jiná ochranná pomůcka na straně jedné, zdravotník bez potřebné ochrany na straně druhé. Propojením dárce a příjemce získají lékaři, lékárníci, sestry a pečovatelé nezbytnou ochranu, aby se mohli věnovat své práci co nejbezpečněji a minimalizovali riziko přenosu onemocnění COVID-19.
Tři klíčová slova: Daruj zdravotníkovi respirátor
Iniciativa „Daruj zdravotníkovi respirátor“ probíhá na Facebooku a je možné ji vyhledat pod názvem darujzdravotnikovirespirator. Za projektem stojí dětská plicní lékařka z Nemocnice Hořovice MUDr. Tereza Jeník, která jej spustila 21. března 2020. Impulzem byl poznatek, že někteří lidé na veřejnosti nosí respirátor, přestože pro ochranu v takovém prostředí postačuje rouška. Naopak zdravotníci, kterým rouška při kontaktu s pacienty nestačí, protože nezajišťuje dostatečnou ochranu před případnou nákazou koronavirem, se potýkají s nedostatkem respirátorů napříč republikou, lékařskými obory i pracovišti.
Poznámka na toto téma zveřejněná na lékařčině facebookovém profilu spustila vlnu reakcí a nabídek z řad veřejnosti k darování nevyužitých respirátorů z vlastních, domácích zásob jednotlivců. Založení iniciativy „Daruj zdravotníkovi respirátor“ pak vytvořilo prostor, kde může kdokoliv respirátor nebo další ochranné pomůcky nabídnout a zdravotníci je mohou poptávat. Přes Facebook proběhne také konkrétní domluva, kdy, kde a jak dojde k předání materiálu.
Pomáhají jednotlivci i společnosti
Přes facebookovou iniciativu se daří propojovat zdravotníky s jednotlivci, kteří nabízejí respirátory v řádu jednotek kusů, ale i s firmami, jež nabízejí rozsáhlejší pomoc. Jedná se například o výrobce bavlněných roušek s výměnným nanofiltrem nebo společnost vyrábějící ochranné štíty. Škála výrobců by se měla rozšiřovat, neboť zástupci projektu aktivně vyhledávají další výrobce, se kterými by mohli spolupracovat. Nabídka i poptávka je na Facebooku průběžně aktualizována a komunikace mezi dárci a příjemci tak může probíhat prakticky nonstop.
Společnost MeDitorial, provozovatel odborných portálů pro zdravotníky proLékaře.cz, proLékárníky.cz a proSestru.cz, této iniciativě předává rovněž data sesbíraná v rámci vlastního projektu Mapa roušek s dotazníkem monitorujícím chybějící osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP) ve zdravotnických zařízeních. Iniciativa „Daruj zdravotníkovi respirátor“ s těmito údaji dále pracuje a pokusí se pomůcky dodat, tam kde jsou zapotřebí, samozřejmě však není v jejích silách pokrýt všechny požadavky.
Transparentní účet umožní sehnat více pomůcek
Iniciativa založila krátce po svém vzniku také veřejnou sbírku a transparentní účet (č. ú. 123-1574120217/0100). Na ten mohou dárci z řad fyzických i právnických osob přispívat finančními prostředky na nákup ochranných pomůcek pro zdravotníky z ambulancí, nemocnic i pečovatelských center. Pomůcky nakupují zástupci iniciativy od českých firem za ceny pokrývající výrobní náklady.
O všech probíhajících aktivitách, ale i důležitých kontaktech a dalších plánech informuje iniciativa průběžně na svých facebookových stránkách. Na nich je k dispozici také odkaz na veřejně přístupné dokumenty, kde lze sledovat přehled darovaných pomůcek, informace o dodavatelích a další údaje či zprávy týkající se projektu „Daruj zdravotníkovi respirátor“. Šíření informací o projektu a transparentním účtu probíhá mnoha kanály, což zvyšuje šanci na získání respirátorů pro více zdravotníků i na výběr prostředků potřebných pro nákup ochranných pomůcek. Pomocí je také jakékoliv sdílení kontaktů nebo čísla transparentního účtu, který byl zřízen na dobu neurčitou.
(pak)
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Důležité odkazy
- Informace pro zdravotníky MZ ČR
- Přehled situace v ČR: COVID-19
- Doporučení Státního zdravotního ústavu ČR
- Doporučení Sdružení praktických lékařů ČR
- Informace ČLnK
- Desatero zásad při respiračních onemocněních připravené ČLnK
- Mýty a fakta o COVID-19: přehledně od WHO
- Stanoviska Odborných společností ČLS JEP
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Úskalí výpočtů dávkování léků – převody jednotek i stanovení rychlosti infuze
- Zásady správného měření dechové frekvence
- Jídelníček stomika je zásadní: Co vše mu můžeme poradit?
- Co způsobuje pooperační infekce? Na vině může být i naše vlastní mikrobiota