Editorial
Autoři:
prof. MUDr. Roček Miloslav, CSc.
Působiště autorů:
Klinika zobrazovacích metod 2. LF UK a FN Motol, Praha
Vyšlo v časopise:
CMP jour., 5, 2023, č. 1, s. 5
Kategorie:
Editorial
Vážení a milí čtenáři.
Je zde nové číslo našeho oblíbeného časopisu s dalšími aktuálními a atraktivními tématy. Řada jistot v současné době padá, přesto u ischemických cévních mozkových příhod (iCMP) je jistotou zájem o prevenci a super diagnostiku při dokonalé organizaci péče a vynikající léčbě včetně mechanické trombektomie.
První článek v aktuálním vydání se zabývá sekundární prevencí iCMP. Je zřejmé, že zůstává řada klinických situací, které nová nebo aktualizovaná doporučení dále neřeší, případně mají uveřejněná doporučení slabou či nedostatečnou evidenci a také jsou často prezentována pouze jako názor expertní skupiny.
Následuje sdělení o fibrilaci síní (FiS), supraventrikulární arytmii s nekoordinovanou aktivitou síní. V současné době se jedná o nejčastější setrvalou arytmii v dospělé populaci. Vznik FiS je spojen s vzestupem kardiovaskulární i celkové mortality. Fibrilace síní je také jedním z důvodů nárustu nákladů na léčení, To vše je důvodem narůstajícího zájmu o diagnostiku, terapii i prevenci následků této arytmie.
Důležité je myslet rovněž na vzácné příčiny iCMP, které mohou být velmi rozličné a někdy může být jejich určení v konkrétním případě poměrně problematické. Včasné a správné určení příčiny iCMP je přitom zcela zásadním předpokladem pro efektivní a bezpečnou sekundární prevenci. V aktuálním přehledu se autoři věnují méně častým a vzácným příčinám iCMP, jež se vyskytují převážně u mladších pacientů.
Další dva články se zabývají rehabilitací po CMP. Ta by ideálně měla být koordinovaná a komplexně by měla řešit situaci pacienta ze všech úhlů pohledu, protože jedině tak se může zlepšit kvalita jeho života. V prvním článku na toto téma je mimo jiné prezentována kazuistika, která je přesným příkladem toho, jak může dobře zacílený case management u pacienta po CMP zmapovat jeho obtíže a pomocí koordinované a komplexní péče následně nabídnout některá řešení a zlepšit tak kvalitu jeho života.
V posledním článku se autoři věnují virtuální realitě (VR) v rehabilitaci pacientů po CMP, tedy možnostem využití interaktivních simulací vytvořených pomocí počítačového hardwaru a softwaru pro tento účel.
Po prodělané CMP každopádně dochází k podstatnému ovlivnění kvality života. Kromě motorických deficitů se u více než 40 % osob, které CMP přežily, objevují kognitivní poruchy. Obecným cílem neurorehabilitace je tak zlepšení aktivit v běžném životě a zvýšení sociální integrace. K podpoře neuroplasticity je nezbytné včasné zahájení rehabilitace, vysoký počet opakování a vysoká intenzita úkolově specifického tréninku.
Přeji všem čtenářům příjemné čtení s poučením pro život i praxi.
Za redakční radu
Miloslav Roček
Štítky
Interní lékařství Kardiologie Neurochirurgie Neurologie Radiodiagnostika Urgentní medicínaČlánek vyšel v časopise
CMP journal
2023 Číslo 1
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Zásady péče o pacienta v pronační poloze
- Postižení zraku u RS: Ve hře je čas!
- Komunikace s pacientem s ADHD
Nejčtenější v tomto čísle
- Sekundární prevence ischemických CMP: stručný přehled vybraných aktuálních odborných doporučení pro praxi
- CMP a fibrilace síní – management pacientů s tímto rizikovým faktorem
- Vzácné příčiny ischemických CMP – 1. část
- Virtuální realita v rehabilitaci pacientů po CMP