Využití moderních materiálů z celulózových vláken v terapii akutních i chronických ran
V terapii akutních i chronických ran se s výhodou uplatňuje tzv. vlhké hojení. S pomocí moderních krycích materiálů je v ráně vytvořeno vlhké prostředí, které usnadní vznik granulační tkáně. V následujícím článku jsou shrnuty informace o materiálech vyrobených z modifikovaných celulózových vláken a jejich možné kombinaci s lokálními nesteroidními antirevmatiky pro lepší zvládání bolesti u akutních i chronických ran.
Krytí z modifikovaných celulózových vláken
Moderní materiály usnadňují hojení akutních i chronických ran vytvořením optimálního mikroprostředí. Nejedná se pouze o udržování vlhkosti, která zabrání vysychání a tím prohloubení rány. Krycí materiály vyrobené z čistých modifikovaných celulózových vláken mají speciální povrch, který v ráně udržuje optimální pH v rozmezí 5,5−7. Materiál má absorpční schopnosti − vstřebává přebytečnou tekutinu, ale zároveň udržuje v ráně dostatečnou vlhkost. Tyto materiály jsou doporučovány pouze pro tzv. čisté rány − před aplikací je nutné odstranění nekrotických tkání a důsledné očištění celé léze dezinfekcí. Materiál lze využít pro léčbu diabetických ulcerací, silně krvácejících a secernujících ran, bércových vředů nebo dekubitů.
Kombinace materiálu s léky proti bolesti
Vlhké hojení ran je metodou první volby. Pacienty však kromě samotné rány často omezují také silné bolesti, které výrazně ovlivňují kvalitu jejich života. Byla provedena studie, jež se zaměřila na kombinaci materiálu z celulózových vláken s lokálními nesteroidními antirevmatiky ke snížení bolesti. Do materiálu byla aplikována léčivá látka ibuprofen, buď jako acetonový roztok, či jako suspenze v koncentracích 0,5 mg/cm2 a 1 g/cm2. Upravené krytí bylo následně aplikováno pacientům. Vrstvený materiál umožnil ponechání krytí in situ po delší dobu bez nutnosti převazu (2−3 dny). Lokální aplikace ibuprofenu se ukázala jako výhodná. Koncentrace léčivé látky 0,5 mg/cm2 se jevila jako dostatečná ke zvládnutí bolesti.
Shrnutí a závěr
V rámci hojení ran lze využít široké spektrum moderních materiálů, které usnadní hojení. Vzhledem k bolestem, které pacienty omezují často více než samotná rána, nesmíme zapomenout ani na analgetickou terapii. Kombinace moderních materiálů a lokální aplikace nesteroidních antirevmatik s analgetickým účinkem se proto jeví jako výhodná.
(idav)
Zdroje:
- Vinklárková L., Masteiková R., Vetchý D. et al. Formulation of novel layered sodium carboxymethylcellulose film wound dressings with ibuprofen for alleviating wound pain. Biomed Res Int 2015: 892671, doi: 10.1155/2015/892671.
- Hcel®. Dostupné na: www.acarehealth.cz/cs/wound-care/kryti-hcel
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.